GOPR Karkonosze ogłasza 3. stopień zagrożenia lawinowego

, , , , ,

Ogłaszamy 3. stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach….

Zmiana podyktowana jest gwałtownymi zjawiskami pogodowymi w ciągu ostatniej doby. Intensywne opady śniegu spowodowały przyrost pokrywy o około 25cm dodatkowo wciąż utrzymuje się porywisty wiatr z kierunku zachód-północny-zachód.

Śnieg przetransportowany przez wiatr odkładany jest na strony zawietrzne w postaci desek śnieżnych, słabo związanych ze starym śniegiem. Ze względu na różnicę temperatur pomiędzy starym, a nowym śniegiem buduje się słaba warstwa o wyraźnie mniejszej spójności.

Miąższość odłożonych desek sięga 100 cm. Znaczne zagrożenie lawinowe występuje na stromych stokach, w żlebach kotłów polodowcowych i za przełamaniami terenu. W niższych partiach działalność wiatru jest zdecydowanie mniejsza co powoduje równomierny rozkład pokrywy. Prognozowane intensywne opady śniegu (powyżej 30 cm) spowodują dodatkowe obciążenie istniejących depozytów śniegu, a silny wiatr będzie prowadził do ich rozbudowy oraz tworzenia nowych.

Obecnie w Karkonoszach wieje zachodni wiatr w porywach do 30 m/s., temperatura powietrza w szczytowych partiach gór do -5°C, odczuwalna temperatura nawet do -18°C. Prognozowane są dalsze opady śniegu.

„Przypominamy, że czasie obowiązywania zagrożenia lawinowego należy się poruszać tylko po otwartych szlakach turystycznych. Rejony zagrożone lawinowo są zamykane dla ruchu turystycznego”-  czytamy w komunikacie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *