Wrocławski Teatr Pantomimy rusza w trasę po Dolnym Śląsku

, ,

Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza do udziału w objazdowych przedstawieniach wakacyjnych na Dolnym Śląsku. Pojawi się m.in. w Karpaczu, Głogowie i Sobótce.

Przedstawienie Wrocławskiego Teatru Pantomimy pod tytułem „Mikrokosmos” w sierpniu i we wrześniu zostanie zaprezentowane w pięciu miejscowościach na Dolnym Śląsku: Kłodzku, Głogowie, Sobótce, Karpaczu i Miliczu. To miejsca na mapie regionu, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.

„Chciałem, żeby wrocławska pantomima pokazała się szerszej dolnośląskiej publiczności. W ten sposób pomysł, który nazwaliśmy Dolnośląską Ofensywą Kulturalną, czyli wychodzeniem z kulturą szeroko do mieszkańców regionu poza gmachy instytucji, przechodzi do kolejnego etapu. Po koncertach muzyki klasycznej i jazzowej czy projektach osiedlowych teraz włączamy działania poszerzające dostęp do kultury na Dolnym Śląsku o komponent teatralny. Spektakl, z którym Pantomima rusza w trasę jest spektaklem familijnym, dla całych rodzin. Wierzę, że zyska aprobatę publiczności, a takie działania trwale wpiszą się w aktywność teatru”– mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Jak informują twórcy, „Mikrokosmos” w reżyserii  Konrada Dworakowskiego to niepokorna i odważna interpretacja baśni H. Ch. Andersena pt. „Calineczka”. Tytułowa bohaterka nie jest stereotypowo pokazana jako bezbronna, czy zlękniona, ale zbuntowana, zadziorna i pewna siebie. Podróż po świecie zwierząt jest dla dziewczynki okazją do odnalezienia własnej tożsamości. Spektakl został przearanżowany na scenę plenerową z zachowaniem idei site specyfic, dzięki czemu jest możliwy do zagrania w każdych warunkach. Plenerowa wersja przedstawienia zwiększa również jego dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami.

„Mikrokosmos” jest przedstawieniem kultowym. Mam nadzieję, że mieszkańcy małych miejscowości, tłumnie przyjdą na przedstawienia, ponieważ będziemy grać je w parkach, a jak wiadomo granie w plenerze jeszcze lepiej niweluje bariery w dostępie do kultury” – mówi Agnieszka Charkot, dyrektorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Oryginalne kostiumy Marii Balcerek, muzyka Piotra Klimka oraz zaskakujące wykorzystanie rekwizytów, tworzą niezwykle plastyczną wizję świata w skali mikro. Przedstawienie jest adresowane do widzów od 5. roku życia. „Mikrokosmos” będzie można zobaczyć 20 sierpnia w Sobótce, 26 sierpnia w Karpaczu, 30 sierpnia w Głogowie, 3 września w Kłodzku i 6 września w Miliczu.

Mapa wydarzeń, które realizujemy w ramach Dolnośląskiej Ofensywy Kulturalnej jest coraz bardziej wypełniona. Obecnie docieramy z naszymi wydarzeniami do miejsc, w których naprawdę rzadko bywają wybitni artyści. Publiczność oczekuje takich prezentacji. Mamy zawsze problem z krzesłami, bo tak wiele osób chce wziąć w nich udział. Cieszę się, że Wrocławski Teatr Pantomimy dołączył do tej parady sztuki, która odbywa się na Dolnym Śląsku”– mówi Marek Sztark z Dolnośląskiego Laboratorium Kultury.

Plan objazdów został przygotowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *