Ruszył odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4

, ,

Pierwszy odcinkowy pomiar prędkości na Dolnym Śląsku już wyłapuje zbyt szybkich kierowców. Żółte kamery GITD po przeprowadzeniu testów zostały oficjalnie uruchomione.

Co to jest odcinkowy pomiar prędkości?

Odcinkowy pomiar prędkości (OPP) to zaawansowany system monitorowania prędkości pojazdów na danym odcinku drogi. W przeciwieństwie do tradycyjnych fotoradarów, które mierzą prędkość jednostki na konkretnym punkcie, OPP analizuje prędkość na dłuższym fragmencie trasy. Dzięki temu możliwe jest bardziej precyzyjne i wszechstronne monitorowanie ruchu drogowego.

„System wylicza średnią prędkość, bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy. Kluczową zaletą OPP jest możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, co istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu” – wskazuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Zastosowanie OPP na autostradzie A4

Autostrada A4 jest jedną z najważniejszych dróg w Polsce i tą, na której regularnie dochodzi do wypadków, w tym tych ze skutkiem śmiertelnym. Aby poprawić bezpieczeństwo, oraz zmniejszyć ryzyko nadużywania prędkości przez kierowców, zainstalowano system odcinkowego pomiaru prędkości na tej autostradzie. Wybór padł na najbardziej niebezpieczny odcinek autostrady pomiędzy węzłami Kostomłoty a Kąty Wrocławskie.

„Wybór lokalizacji poprzedziła analiza bezpieczeństwa ruchu drogowego wykonana wspólnie przez GDDKiA i GITD. Autostrada na tym odcinku nie posiada pasa awaryjnego i obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 110 km/h. W latach 2018-2022 doszło tu do prawie trzydziestu wypadków, w których zostało poszkodowanych około pięćdziesiąt osób”– wskazuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Odcinkowy pomiar prędkości pomiędzy węzłami Kostomłoty a Kąty Wrocławskie

Pod koniec czerwca 2023 roku nad autostradą A4 zamontowane zostały żółte kamery odcinkowego pomiaru prędkości. Służby przez blisko miesiąc testowały działanie systemu. Jego oficjalnie uruchomienie nastąpiło w piątek, 21 lipca 2023 roku punktualnie o godzinie 12:00.

„Pierwsze statystyki z odcinkowego pomiaru prędkości podamy za miesiąc”- wyjaśnia Monika Niżniak, rzecznik

Czy odcinkowy pomiar prędkości poprawi bezpieczeństwo?

System ten ma ograniczyć nadużycia prędkości oraz przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków. Jednak część kierowców jest zdania, iż takie rozwiązania służą jedynie nabijaniu kasy z mandatów. Niemniej w miejscach, gdzie zamontowano odcinkowy pomiar prędkości liczba zdarzeń drogowych gwałtowanie spadła.

źródło:lwowecki.info

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *