Oficjalne otwarcie wirtualnej strzelnicy w Jeleniej Górze

, , , , ,

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych przy Al. Jana Pawła II odbyło się oficjalne otwarcie pierwszej w Jeleniej Górze wirtualnej strzelnicy. 

System działa w oparciu o wirtualną rzeczywistość, wykorzystując repliki broni strzeleckiej wyposażonej w urządzenia laserowe. Posiadają one certyfikat, który potwierdza, że są bezpieczne i emitują wiązkę światła w paśmie niewidzialnym. Do dyspozycji są cztery stanowiska strzelnicze.

Ze strzelnicy będą mogli korzystać uczniowie jeleniogórskich szkół, organizacje pozarządowe prowadzące działalność na rzecz obronności państwa oraz grupy zorganizowane.

Decyzja o powstaniu strzelnicy wynika ze zmiany podstawy programowej, która wymaga wprowadzenia nauki strzelania. Naszym zdaniem strzelnica wirtualna spełnia jak najbardziej nasze oczekiwania i jest, co najważniejsze, bezpieczna dla uczniów. Poza tym jest przygotowana dla młodzieży, która z gier wirtualnych łatwiej przejdzie w system strzelania – tłumaczy Gabriela Bajek, departament edukacji w Jeleniej Górze

Wirtualna strzelnica będzie przede wszystkim służyć szkoleniu strzeleckiemu w pierwszych klasach jeleniogórskich szkół ponadpodstawowych podczas realizacji przedmiotu ,,Edukacja dla bezpieczeństwa”.

Jak informuje Elwira Kozak, dyrektor ZSOiT w Jeleniej Górze – To jest bardzo dobre przedsięwzięcie, które stwarza w szkole możliwość prawdziwych ćwiczeń,  nie tylko teoretycznych. Młodzież jest przyzwyczajona do strzałów w grach komputerowych, ale tutaj ma w ręce broń z własnym odrzutem, więc jest to styczność z substytutem prawdziwego uzbrojenia. 

Młodzież będzie mogła ćwiczyć bez broni ostrej samą zasadę funkcjonowania i strzelania z broni, ale jednocześnie też swoją sprawność i oko przy celowaniu. Nie jest to proste, ale ważne, żeby ćwiczyć i przygotować się do strzelania na strzelnicy z bronią ostrą – dodaje Jerzy Łużniak, prezydent miasta Jeleniej Góry

Wartość inwestycji wyniosła prawie 250 tys. zł i została dofinansowana ze środków MON w kwocie ok. 197 tys. zł. Wkład własny miasta Jelenia Góra to ok. 53 tys. zł. Projekt zrealizowany został dzięki środkom pozyskanym w ramach konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej: ,,Strzelnica w Powiecie”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Box3 baner duży - prostokąt