Awarie sieci gazowej w Jeleniej Górze

, , , , ,

W Jeleniej Górze doszło do dwóch awarii podziemnej sieci gazowej. W obu przypadkach źródło wycieku udało się zlokalizować i zabezpieczyć.

Do pierwszej awarii doszło 28 stycznia, w godzinach popołudniowych, przy ul. Wyspiańskiego. Ze studzienek kanalizacyjnych wyczuwalny był silny zapach gazu. Powiadomione służby szybko pojawiły się na miejscu. Konieczne było zamknięcie ulicy i ewakuacja 90 mieszkańców pobliskich bloków. Dla ewakuowanych miasto zapewniło autobus, w którym mogli schronić się i ogrzać na czas prowadzonych działań. Dzięki sprawnej akcji miejsce wycieku zostało szybko zlokalizowane, awaria usunięta, a ewakuowani mogli powrócić do swoich mieszkań.

Kolejny wyciek gazu zlokalizowano 29 stycznia na skrzyżowaniu ulic Wolności i Wojska Polskiego. Teren został zabezpieczony przez pracowników Polskiej Spółki Gazownictwa.  Konieczne było wyłączenie w tym miejscu z użytkowania części jezdni, gdzie trwały prace związane z usuwaniem awarii. Stężenie ulatniającego się gazu okazało się na tyle duże, że kolejnego dnia w godzinach wieczornych służby podjęły decyzję o zamknięciu ulic w rejonie wycieku oraz o ewakuacji mieszkańców z budynków znajdujących się w okolicy. Ewakuowano 49 osób, dla których miasto również zabezpieczyło autobusy. Mieszkańcy powrócili do domów późnym wieczorem po usunięciu i zabezpieczeniu awarii. Z uwagi na lokalizację gazociągu w pasie drogi, konieczna była rozbiórka części nawierzchni ulicy Wolności. Nawierzchnia zostanie odbudowana przez właściciela sieci gazowej, z zastosowaniem takiej samej technologii jak na całej drodze.

W obu przypadkach Miasto Jelenia Góra współpracowało ze służbami odpowiedzialnymi za zabezpieczenie terenu i usunięcie usterek. Prace naprawcze prowadzone są przez Polską Spółkę Gazownictwa Sp. z o.o., Oddział Zakład Gazowniczy we Wrocławiu – Gazownia w Jeleniej Górze. Instytucja ta udzielić może wszelkich dodatkowych informacji dotyczących przyczyn awarii i stanu sieci gazowych w mieście.

Fot. Fb Jerzy Łużniak – Prezydent Miasta Jeleniej Góry

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY ZOOM – ZBLIŻENIA