,,50 twarzy Fuchsa”

, , , , , , ,

Do 14 stycznia 2024 r. potrwa wystawa czasowa w Muzeum Miejskim ,,Domu Gerharta Hauptmanna” zatytułowana ,,50 twarzy Ericha Fuchsa”. 

Na wystawie można obejrzeć grafiki, które przedstawiają społeczność dawnych Karkonoszy w różnych miejscach i sytuacjach. Dzięki pracom Fuchsa możemy zapoznać się ze strojami przedwojennych mieszkańców Karkonoszy, a także z miejscami pracy dawnych zawodów. Szczególną uwagę zwraca uchwycenie pięknych detali przez artystę.

Erich Fuchs urodził się w 1890 roku w Magdeburgu. Jego ojciec był mistrzem stolarskim. Erich jako dziecko zachorował na paraliż dziecięcy. Uczęszczał do magdeburskiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych, gdzie uczył się litografii. Studiował na Akademii Sztuki w Lipsku. Po skończonych studiach przeniósł się do Karkonoszy. Zafascynował się urokami gór i z zauroczeniem wędrował po karkonoskich miejscowościach wraz ze swoim szkicownikiem. Oprócz pejzażów, zachwycał się również samymi mieszkańcami, ich profesjami, strojami i obyczajami. Stosował różnorodne techniki graficzne. Był członkiem Stowarzyszenia Artystów św. Łukasza w Szklarskiej Porębie. Od 1924 roku odwiedzał Gerharta Hauptmanna i ilustrował jego utwory. Zmarł 5 lipca 1983 r.

Wystawa organizowana jest w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Dzieła pochodzą ze zbiorów prywatnych, ale także są częścią ,,Przesieckiej kolekcji Ericha Fuchsa”.

Wystawa jest współfinansowana z środków Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu i budżetu miasta Jeleniej Góry.

Fot. Fb Erich Fuchs – Przesiecka kolekcja

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Box3 baner duży - prostokąt