Wilki zagryzły konia

, ,

Szczątki martwego zwierzęcia znalazł rano jego właściciel. O sprawie powiadomieni zostali myśliwi, powiatowy lekarz weterynarii, RDOŚ i miejscowy urząd.

Z danych RDOŚ wynika, iż w Polsce wilcze rodziny liczą średnio od 4 do 6 osobników, ale wielkość ta może się wahać od 2 do nawet 12 wilków. Rodzina najliczniejsza jest na początku zimy. Później najstarsze potomstwo odchodzi z grupy i liczebność grupy maleje. Zwykle w lutym para rodzicielska przystępuje do rui. Pod koniec kwietnia lub w maju samica rodzi szczenięta. Jest ich zwykle sześć.

Populacja wilka rośnie, coraz częściej jest widywany w środowisku, ale także w pobliżu zabudowań. Strach przed tym drapieżnikiem nie jest wymysłem, a jego dowody można co kilka dni znaleźć w Internecie. Redakcja Lwówecki.info niejednokrotnie informowała o wilkach widzianych na terenie naszego powiatu, czy powiatów ościennych. Opisywaliśmy ataki tych drapieżników na owce w Marczowie, czy alpaki w Dłużcu. Informowaliśmy też o wilkach potrąconych przez samochód czy zastrzelonych.

Problem wilków nie dotyczy tylko Gór i Pogórza Izerskiego.

Do zagryzienia konia doszło w Komarnie nieopodal Szałasu “Muflon”. Jak podała Jelonka.com obecność wilków potwierdzili już lokalni myśliwi. Tropy i różne inne ślady wskazują na obecność ok. 10-12 osobników. Ponadto żadne inne zwierzę, nawet w większej grupie, nie byłoby w stanie zagryźć półtonowego konia.

Urząd Gminy w Janowicach Wielkich potwierdza otrzymanie zgłoszenia o przypuszczalnym ataku wilków na zwierzę gospodarskie w górnym Komarnie w dniu 17 stycznia br.

Zgodnie z procedurą powiadomiony został Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska jako organ nadzoru przyrodniczego właściwy do oceny i prowadzenia obsługi tego typu zdarzeń.

„Następnego dnia po zgłoszeniu, w obecności pracowników UG Janowice Wielkie oraz właściciela zwierzęcia gospodarskiego, przedstawiciele Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu ustalili prawdziwość zgłoszenia. W związku z potwierdzonym przez właściwe organy zdarzeniem, Urząd Gminy zwraca się do mieszkańców o ostrożność w sytuacji spotkania z wilkami”– podaje w komunikacie janowicki urząd.

Według przyrodników, wilki jako zwierzęta wędrowne mogą pokonywać dystans do kilkudziesięciu kilometrów dziennie. Każda grupa rodzinna zajmuje oddzielne terytorium o średniej powierzchni ok. 250 km² na niżu i 150 km² w górach. Jak wykazały badania telemetryczne, w zachodniej Polsce terytorium może mieć nawet 400 km². Średnie zagęszczenie wilków w naszych lasach nizinnych wynosi około 2-2,5 osobników/100 km², a w górach od 1,5-4 osobników/100 km².

W zimie, kiedy w górach jest dużo śniegu zwierzęta schodzą w celu łatwiejszego zdobycia pożywienia.

Mieszkańcy proszeni są o zamykanie podwórek, zabezpieczenie pojemników z odpadami, pilnowanie inwentarza gospodarskiego i zwierząt domowych oraz ogólne zachowanie ostrożności, w tym przestrzeżenie dzieci przed zbliżaniem się do zwierząt.

Dwa dni temu wataha wilków widziana była w Nowogrodźcu. Jeden z tamtejszych strażaków nagrał krótkie wideo, które trafiło do sieci.

źródło : lwowecki.info

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *