Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych

, , , , ,

27 lutego obchodzimy Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych. Święto ma na celu zainspirować ludzi do angażowania się w działalność NGO-sów. Dziękujemy wszystkim, którzy jako III sektor, działają na rzecz innych!

Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych został ustanowiony 17 kwietnia 2010 r. przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Pierwsze obchody odbyły się 27 lutego 2014 roku w Helsinkach. Święto to obchodzone jest w 89 krajach.

Organizacje pozarządowe, czyli tzw. NGO-sy realizują działania wspierające mniejsze i większe społeczności, diagnozują problemy i przedstawiają rozwiązania. Należą do tzw. III sektora, są to organizacje prywatne działające w interesie publicznym na rzecz wybranego interesu.

Według badań GUS z 2023 r.: w Polsce w 2022r. aktywnie działało 103,4 tys. organizacji non-profit, zrzeszających 8,3 mln członków. Tworzyły one 153,4 tys. pełnoetatowych miejsc pracy, które stanowiły 1,4% przeciętnego zatrudnienia w gospodarce narodowej. W związku z działaniami wojennymi na Ukrainie, organizacje objęły pomocą 17,5 mln osób i przekazały wsparcie rzeczowe i finansowe o wartości 1,6 mld zł.

Natomiast w powiecie karkonoskim zarejestrowanych jest 317 organizacji pozarządowych – stan na dzień 19 lutego 2024 roku. (bip powiat karkonoski).

Wszystkich, którzy niosą dobro dla społeczeństwa – członków organizacji non-profit i stowarzyszeń zapraszamy do naszego programu “Społecznie Pożyteczni”. Zgłoszenia kierujcie na adres mailowy: gabriela.stefanowicz@zachodnia.tv

Z okazji Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych składamy życzenia wszystkim, z naszego regionu i nie tylko, którzy przez zaangażowanie w NGO-sach, realizują ważne idee.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *