Światowe Dni Cegły w Jeleniej Górze

, , , ,

Kolejna odsłona wystawy poświęconej „Magazyn Materiałów Literackich – Cegła”.

Jak zapowiada Karol Pęcherz: będzie to prezentacja monografii podsumowująca nasze działania w latach 2001-2022. Tym razem wracamy do macierzy, czyli do Jeleniej Góry, gdzie w 2000 r. grupa studentów Kolegium Karkonoskiego wpadła na pomysł aby zrobić literackiego zina. Rozstawiamy się w Book Trucku księgarni Tajne Komplety przed BWA, w którym wyeksponujemy wszystkie numery „Magazyn Materiałów Literackich – Cegła”. Startujemy we czwartek (15 czerwca) o godz. 16:00. Działamy do niedzieli (18 czerwca), do godz. 16:00.

Kulminacja Światowych Dni odbędzie się w sobotę (17 czerwca) o godz. 19:00. W jeleniogórskim BWA odbędzie się spotkanie redakcyjne z grupą założycielską „Cegły”. Weźmie w nim udział duża grupa osób związanych z literaturą, sztukami wizualnymi oraz kulturą alternatywną. Zapraszamy!

„Magazyn Materiałów Literackich – Cegła” to czasopismo wydawane od 2001 roku w formule „pisma – gadżetu”, w nowatorskich formach wydawniczych. Magazyn poświęcony jest konfrontacji twórczej młodych autorów tekstów poetyckich, prozatorskich i krytyczno-literackich z autorami uznanymi. Wydano dotychczas 49 numerów, każdy jest unikalnym projektem, który wykracza poza formy tradycyjnego czasopisma. Pudełko od papierosów, gra w karty – flirt, wystawa plakatów z poezją konkretną, wykorzystanie lustrzanego odbicia, numer cegły na pieczątkach lub magnesach na auta z literackimi cytatami klasyków – to tylko niektóre ze zrealizowanych pomysłów.

W BWA odbędzie się promocja monografii, a zarazem art booka, podsumowującej działalność magazynu. Autorami części merytorycznej i opisowej są: prof. Anna Markowska (perspektywa antropologiczna), dr Jakub Skurtys (perspektywa literacka), prof. Marcin Czerwiński (perspektywa filozoficzno-eksperymentalna), dr Karolina Wiśniewska (perspektywa wizualna). Na art book składają się trzy odrębne części wydawnicze: zestaw plakatów, wydawnictwo zinowe oraz część albumowa. Całość opatrzona jest ilustracjami i historiami powstania wszystkich dotychczasowych numerów „Cegły”.

Organizator:
Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza

Partnerzy:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze

Wydarzenie zorganizowane w ramach środków Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Wrocławski Instytut Kultury jest Partnerem Wydawniczym „Magazynu Materiałów Literackich – Cegła” oraz monografii w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.

BWA jest finansowane z budżetu Miasta Jeleniej Góry.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Box3 baner duży - prostokąt