Postępują prace przy odbudowie linii kolejkowej Gryfów Śląski – Mirsk – Świeradów- Zdrój

, ,

Na odcinku linii kolejowej pomiędzy Gryfowem Śląskim a Mirskiem prace są już na ukończeniu. Tu prowadzone są roboty wykończeniowe. Na odcinku pomiędzy Mirskiem a Świeradowem do zakończenia prac jeszcze daleko.

Kolej z Gryfowa Śląskiego do Mirska to jedna z najstarszych linii kolejowych na Dolnym Śląsku. Uruchomiona została pod koniec XIX wieku i funkcjonowała do końca lat 80- tych XX wieku. Przez kolejne 24 lata linia kolejowa zmieniła się nie do poznania. Podkłady przegniły, tory zardzewiały, a część infrastruktury rozkradziono. Zabiegi mieszkańców o przywrócenie połączeń kolejowych zmaterializowały się dopiero w 2020 roku, kiedy to Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego przejął od PKP linie kolejową nr 317 z Gryfowa Śląskiego do Mirska i nr 336 z Mirska do Świeradowa- Zdroju. Dzięki środkom unijnym na tej malowniczej trasie można było przystąpić do odbudowy kolei.

Prace na trasie z Gryfowa Śląskiego do Mirska ruszyły w 2022 roku. Dziś są one już na ukończeniu. Powstało nowe torowisko oraz towarzysząca infrastruktura, wykonano także przejazdy. Na ukończeniu są także stacje w Proszówce oraz w Mirsku. Jak widać na zdjęciach, tu wszystko jest na pomarańczowo. Na peronach są już wiaty, ławki i kosze na śmieci, są także wiaty dla rowerów. Nasi czytelnicy zwracają uwagę, iż przy tak dużej inwestycji brakuje jeszcze drobnego udogodnienia dla podróżnych, czyli parkingu przy stacji w Proszówce.

Zdecydowanie więcej do wykonania jest na odcinku pomiędzy Mirskiem a Świeradowem- Zdrój. Tam wykonawca jest na etapie remontu wiaduktu w Orłowicach. W międzyczasie układane są tory od stacji w Mirsku.

Do przejazdu pierwszego pociągu brakuje jeszcze ostatniego odcinka linii, czyli wjazdu na stację w Świeradowie- Zdroju. Tu realizację prac zlecał lokalny samorząd.

W ramach prowadzonej inwestycji wykonana ma zostać m.in. budowa przystanku osobowego Świeradów-Zdrój z jednym peronem jednokrawędziowym o długości 85 m wraz z dojściem od strony budynku stacyjnego, budowa mijanki w postaci dwóch torów połączonych rozjazdami, o długości użytecznej torów min. 85 m, wymian nawierzchni kolejowo-drogowej wraz z wykonaniem asfaltowania dojazdów na przejeździe kolejowo-drogowym kategorii D, wykonanie odwodnienia peronu, torów i przejazdu kolejowo-drogowego, wykonanie oświetlenia peronu wraz z dojściem, wykonanie monitoringu peronu i infrastruktury około przystankowej, a także elementy małej architektury jak ławki zewnętrzne, kosze na odpady, tablica z nawą przystanku, tablica kierunkowa, piktogramy i ogrodzenie.

Michał Nowakowski – Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego w rozmowie z Lwówecki.info zapewnia, iż zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami pierwszy pociąg pomiędzy Gryfowem Śląskim a Świeradowem- Zdrój powinien przejechać w grudniu 2023 roku, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy. Aczkolwiek przez te trzy miesiące, jeszcze wszystko może się zdarzyć.

źródło: lwówecki.info

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *