Polsko-czeski patrol narciarski w Szklarskiej Porębie w ramach współpracy transgranicznej

, , , , ,

W niedzielę na stoku narciarskim „Śnieżynka” w Szklarskiej Porębie służbę pełnił wspólny policyjny patrol narciarski polsko-czeski. Funkcjonariusze dbali o bezpieczeństwo miłośników białego szaleństwa.

Służbę pełnili jeleniogórscy policjanci i z posterunku Policji w Libercu, w ramach funkcjonującej od kilku lat współpracy transgranicznej. Policjanci  we wspólnym patrolu realizowali przede wszystkim zadania prewencyjne, ale również udzielili pomocy kobiecie, która przewróciła się na stoku i doznała urazu kolana.

Wspólne patrole narciarskie policjantów z Polski i Czech realizowane są od kilku lat, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej, a są wynikiem wcześniej zawartego porozumienia o współpracy transgranicznej.

Wszystkie policyjne patrole narciarskie wykonują przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad.

W niedzielę warunki na stoku były trudne, gdyż wiał silny wiatr i było bardzo ślisko. Funkcjonariusze w trakcie zjazdu zauważyli kobietę, która przewróciła się i doznała urazu kolana. Zabezpieczyli miejsce, tak aby nikt nie wjechał w poszkodowaną oraz powiadomili GOPR, a następnie wspólnie zwieźli ją w bezpieczne miejsce, gdzie ratownicy udzielili jej fachowej pomocy.

Wspólne patrole prewencyjne polsko-czeskie realizują zadania głównie w weekendy w rejonach wzmożonego ruchu turystycznego, a także w trakcie większych imprez sportowych, zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej.  Pojawiają się również na szlakach turystycznych Karkonoskiego Parku Narodowego, wszędzie gdzie możemy spotkać się ze zwiększonym ruchem turystycznym, zwłaszcza naszych południowych sąsiadów.

Wspólne patrole i współpraca pomiędzy Policją Polską i Czeską dot. przede wszystkim wzajemnego przekazywania informacji dot. przestępczości. Wszystkie te działania mają na celu poprawę w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie przygranicznym.

podinspektor Edyta Bagrowska

Fot. Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *