Pierwszy w Jeleniej Górze Klub Męskich Spotkań

, , , , , ,

Z jakimi problemami mierzą się mężczyźni we współczesnym świecie? Na te i inne pytania mężczyźni odpowiedź znajdą w nowo powstałym Klubie Męskich Spotkań w Jeleniej Górze. Już dziś (4.01) odbędzie się kolejne spotkanie. O inicjatywie opowiada współpomysłodawca Wojtek Antonik.

Co było inspiracją do założenia Klubu Męskich Spotkań?

-Praca z mężczyznami  i to, żeby tworzyć bezpieczną przestrzeń do wyrażania się mężczyzn. Takich inicjatyw jeszcze nie widziałem. Współtworzyliśmy i braliśmy udział w Męskich Kręgach. Była to też ogromna inspiracja do tego, żeby spotykać się z mężczyznami.

Kiedy powstał klub i gdzie jest jego siedziba?

-Klub powstał tak naprawdę kilka tygodni temu i jest też takim aspektem związanym z warsztatami męskimi MENscape, które współtworzę z Pawłem Zbrożkiem. Siedziba spotkań mieści się w budynku Dramy przy Al. Wojska Polskiego 32/6 w Jeleniej Górze.

Jakie są główne cele wspólnoty?

-Przede wszystkim stworzenie bezpiecznej przestrzeni do spotykania się z mężczyznami w tym co jest w nas trudne i niewypowiedziane, w tym, żebyśmy rozmawiali otwarcie o tematach, które nas dotykają. Gdzie jest dziś tak naprawdę mężczyzna dwudziestego pierwszego wieku? Z czym się boryka? Jak sobie radzi? Jak możemy się inspirować? Jak możemy się wspierać poprzez wspólne spotkania?

Jakie tematy są poruszane podczas spotkań w klubie?

-Np. na najbliższym spotkaniu czwartkowym myślę, że poruszymy tematy: Co przeszliśmy w poprzednim roku? Jak się czuje nasza męskość? Jak się mamy w środku tak naprawdę i również z tym, co wchodzimy w nowy rok 2024? Jak sobie radziliśmy i jak możemy się z tym podzielić? Jakie trudności nas spotkały? Jakie rozwiązania możemy znaleźć?

Jakie widzi Pan korzyści wynikające z regularnych spotkań mężczyzn rozmawiających na różnorodne tematy?

– Olbrzymie, ponieważ warsztaty, spotkania i kręgi męskie, w których biorę udział przynoszą wręcz takie rozwiązania terapeutyczne. Odważając się w trudnych kwestiach i dzieląc się z innymi, okazuje się, że mężczyźni po prostu nabierają odwagi do życia i wyrażania się. To jest ekspresja życiowa, to często trudne tematy, które zalegają nam od lat i które odkładają się także w chorobach. Dlatego warto zacząć rozmawiać, wspierać się. To tworzy również wiele nowych kontaktów między mężczyznami. Mam konkretne przykłady na to, że mężczyźni pomagają sobie i wspierają się, a nie rywalizują, co jest dziś bardzo istotne.

Czy podczas spotkań  dla uczestników ustalane są konkretne zasady?

-Tak, oczywiście. Pierwsza zasada to poufność – to, co wypowiedziane na spotkaniu, nie wychodzi na zewnątrz. Kultura rozmowy – nie oceniamy, nie doradzamy, wypowiadamy się w konwencji ,,ja”, czyli to, co ja przeżywam i to, co ja mam na myśli. Uczestnicy przekazują sobie taki kij, który pokazuje, kto wypowiada się w danym momencie i jeżeli kończy swoją wypowiedź, to przekazuje ją dalej. 

Dlaczego warto dołączyć do Klubu Męskich Spotkań?

-Dlatego, że bardzo często wydaje nam się, że jesteśmy samotni, że nie możemy sobie poradzić, że nie mamy z kim się podzielić. Bardzo często wychodzi z naszych obserwacji, że zwyczajnie trudno jest się wypowiedzieć o tym, co nas boli. Myślę, że to jest jeden z powodów, gdzie dajemy totalnie bezpieczną przestrzeń, w której mężczyźni mogą wypowiadać się na wszystkie tematy związane z tym, co moje, co męskie, jak układa się życie rodzinne, czy mamy jakieś problemy, jak się czujemy dzisiaj. Myślę, że jest sporo powodów, żeby przyjść i zwyczajnie porozmawiać. Chciałbym jeszcze wspomnieć, że te warsztaty nie są tylko dla mężczyzn. Te spotkania są dla nas wszystkich, ponieważ mężczyźni zwyczajnie wracają do swoich domów – doskonalsi. Mają lepszy kontakt ze swoimi dziećmi oraz ze swoimi partnerkami, partnerami. Także myślę, że ma to dobry wpływ na nas wszystkich. 

Dziś (4 stycznia) o 17:30 przy Al. Wojska Polskiego 32/6 odbędzie się spotkanie Klubu Męskich Spotkań. Zapisz się poprzez wiadomość na grupie: (1) MENscape – uwolnij męską energię | Facebook lub Messenger.

Link do wydarzenia: (1) Klub Męskich Spotkań – 04 stycznia 2024 | Facebook

Zdj. Wojtek Antonik

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

27. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY ZOOM – ZBLIŻENIA