Oznakuj swój rower – zabezpiecz go przed kradzieżą

, , , , ,

Jeleniogórscy policjanci zapraszają do udziału w programie prewencyjnym ,,Stop – rower oznakowany’’, polegającym m.in. na oznakowaniu jednośladów. Głównym celem programu jest ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów na terenie miasta i powiatu karkonoskiego oraz umożliwienie szybkiej i jednoznacznej identyfikacji roweru w przypadku jego utracenia.

Policyjne statystyki pokazują , że rowery kradzione są najczęściej z piwnic, komórek, balkonów czy sprzed sklepów.

Najwięcej rowerów kradzionych jest z domu – ogródka, garażu, balkonu. Wiele rowerów jest kradzionych bez trudu, gdyż w ogóle nie są zapięte. Następnym najczęstszym celem są rowery zapięte w nieodpowiedni sposób np. cienką linką albo łańcuchem, które mogą być łatwo przecięte lub otworzone. Pamiętaj, podstawa to właściwe zapięcie roweru. Ważne też jest jego oznakowanie, jeżeli rower zostanie nam skradziony, gdyż daje ono większą szansę jego odnalezienia i odzyskania.

Program prewencyjny „Stop rower oznakowany” cieszy się w regionie jeleniogórskim dużym zainteresowaniem.

Kiedy można przystąpić do programu?
Rower, podobnie jak samochód, musi zostać odpowiednio przygotowany przez właściciela do tego, aby mógł bezpiecznie poruszać się po drodze i nie być zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Rower musi być, więc widoczny i sprawny. Rower musi być wyposażony w sprawne światło przednie, tylne, sprawny hamulec oraz dzwonek.

Jak zabezpieczyć się przed kupnem kradzionego roweru i przed jego kradzieżą?

Kupując rower, zwłaszcza używany, trzeba koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie i porównać je z podanymi w karcie gwarancyjnej – daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego.

Jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, rozsądnym będzie zrezygnować z transakcji. Decydując się na kupno roweru z tzw. drugiej ręki, jeżeli nie posiada on zazwyczaj karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna – sprzedaży jego numery fabryczne, które mogą okazać się przydatne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży lub gdy rower był skradziony.

Co zrobić, gdy zginie nam rower?
Oznakowanie roweru nie gwarantuje nam 100% pewności, że rower nie zostanie skradziony. Głównym celem znakowania jest po pierwsze odstraszenie potencjalnych złodziei, a po drugie umożliwienie identyfikacji i odzyskania roweru w momencie odnalezienia roweru.

Gdy zginie rower należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji.
Osoby zainteresowane oznakowaniem swojego roweru powinny skontaktować się z dzielnicowym ze swojego rejonu, z Wydziałem Prewencji KMP w Jeleniej Górze, tel. 47 87 312 00 lub z Zespołem Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze tel. 47 87 313 30.Znakowanie rowerów nieletnich odbywa się w obecności rodzica lub opiekuna, który powinien posiadać dowód osobisty oraz dokument potwierdzający własność roweru,

podinsp. Edyta Bagrowska

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *