Kolejne oszustwo z aplikacją w tle. Policja apeluje o ostrożność!

, , ,

Jeleniogórzanka uwierzyła mężczyźnie, podającego się za pracownika banku, że zarobiła 3500 tysiąca dolarów inwestując w kryptowaluty, a w rezultacie straciła blisko 7 tysięcy złotych.

17 maja 2023 roku, policjanci z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze przyjęli zawiadomienie w sprawie oszustwa. Mężczyzna podszywając się pod pracownika banku poinformował jeleniogórzankę o tym, że zarobiła 3500 dolarów inwestując w kryptowaluty, a następnie polecił jej, aby na swoim komputerze zainstalowała aplikację, za pomocą, której poprzez sieć Internet uzyskał dostęp do jego rachunku bankowego, a także danych osobowych oraz w jego imieniu zawarł internetowo kilka umów pożyczek gotówkowych. Wstępnie wartość poniesionych strat pokrzywdzona oszacowała na blisko 7 tysięcy złotych.

Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że policjant ani pracownik banku nigdy nie poprosi Cię o wpłacenie pieniędzy na inne konto bankowe, podanie kodów blik czy zainstalowanie aplikacji na urządzeniach. W przypadku podejrzanych telefonów rozłącz się i zweryfikuj informację, dzwoniąc samemu do banku lub udając się do najbliższej placówki!

Policja przestrzega przed instalowaniem programu AnyDesk, za pomocą którego oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami. Nie należy nikomu udostępniać danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej; nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących kart płatniczych ani przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.

podinspektor Edyta Bagrowska

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Box3 baner duży - prostokąt