Już w niedzielę Dzień Domów Przysłupowych

, , , , ,

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja Domy Przysłupowe otwierają się na zwiedzających. Zwiedzanie jest nieodpłatne a gospodarcze tych miejsc czekają z informacjami i niespodziankami.

Od 20 lat zawsze w ostatnią niedzielę maja równolegle po polskiej, czeskiej i niemieckiej stronie, zgłoszone przez właścicieli domy przysłupowe otwarte są do zwiedzania. Domy te można zwiedzać w godzinach od 12.00 -18.00. Święto to służy popularyzacji wiedzy o drewnianej architekturze ludowej, jako wyjątkowego dziedzictwa kulturowego pogranicza śląsko- górnołuzyckiego.

W 2024 roku Dzień Otwarty Domów Przysłupowych wypada w niedzielę 26 maja. W całym nadgranicznym regionie, po stronie polskiej, niemieckiej i czeskiej, zostanie udostępnionych do zwiedzania ok. 180 prywatnych domów przysłupowych. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Domu Kołodzieja.

Bardzo się cieszę jako Przewodniczący Stowarzyszenia Domu Kołodzieja, że wśród zgłoszonych domów przysłupowych 8 z nich można zwiedzać w naszym powiecie lwóweckim. Są to między innymi, po raz pierwszy Dom w Nagórzu 20, także po raz pierwszy Pławna 104 i również po raz pierwszy dom w Płóczkach Górnych 46. Ale otwarty będzie również dom w Giebułtowie 44 tak zwany Dom Tetzela, dom w Uboczu 99, jak również dom w Skorzynicach 26”– wymienia Pan Olgierd Poniźnik.

Zwiedzanie jest nieodpłatne a gospodarcze tych miejsc czekają z informacjami i niespodziankami.

Oprócz domów prywatnych zwiedzać będzie można także przysłupowe świetlice sołeckie. Pierwsza z nich jest w Bystrzycy otwarta od godziny 12:00 do 15. A druga jest w Radomicach i będzie otwarta od 15:30 do 18.

grafika: Stowarzyszenie Dom Kołodzieja

źródło:lwówecki.info

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *