Jelenia Góra-Edukacja zamiast mandatu – kolejna odsłona akcji „Pokuta”

, , , ,

8 lipca  br. na parkingu przy boisku w Podgórzynie odbyła się kolejna odsłona  akcji „Pokuta”,  której organizatorem jest Towarzystwo Karkonoskie  oraz jeleniogórska policja i strażacy.

W ramach akcji policjanci jeleniogórskiej drogówki  umożliwiali kierowcom, którzy popełnili wykroczenie w ruchu drogowym  zamianę mandatu karnego na edukację z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

8 lipca br. w godzinach od 10.00 do 14.00 na parkingu przy boisku w Podgórzynie odbyła się kolejna w tym roku  edycja akcji pn.”Pokuta”. Jej organizatorem jest Towarzystwo Karkonoskie, Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze i Strażacy. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż jest to droga prowadząca do Karpacza, ciesząca się dużym zainteresowaniem turystów. Jeleniogórscy policjanci w związku z dużym natężeniem ruchu pojazdów bardzo często na tym odcinku drogi prowadzą działania prewencyjne i dyscyplinują tych kierowców, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów prawnych.

W ramach akcji,  policjanci jeleniogórskiej drogówki kierowcom, którzy popełnili wykroczenie w ruchu drogowym  w zamian za mandat proponowali przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. W ramach akcji policjanci zatrzymali 43 kierowców, którzy popełnili różne wykroczenia w ruchu drogowym, głównie nie stosowali  się do obowiązujących limitów prędkości.

Wszyscy zatrzymani kierowcy zamiast mandatu wybrali edukację. Zajęcia obejmowały  praktyczną naukę udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,  np. w wypadku drogowym. Z przeszkolenia skorzystało również kilkudziesięciu pasażerów.

Z relacji kierowców  i pasażerów wynikało, że informacje oraz wskazówki praktyczne z całą pewnością pomogą im w codziennym życiu. To właśnie ta akcja uświadomiła im, iż pierwsze sekundy mogą decydować o życiu i zdrowiu osoby poszkodowanej, dlatego tak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy i oczywiście szkolenie się w tym zakresie. Podsumowując akcję należy podkreślić, iż niestety większość osób nie potrafiło zachować się właściwie w sytuacji kryzysowej, udzielać pierwszej pomocy oraz informować o zaistniałej sytuacji, jednak z ogromną chęcią i zaangażowaniem podjęli starania do nabycia tych umiejętności. Policjanci w ramach akcji rozdawali również odblaski, które dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji często ratującej zdrowie czy życie pieszego.

podinspektor Edyta Bagrowska

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Box3 baner duży - prostokąt