Jak pomóc potrzebującym w okresie świąteczno-noworocznym?

, , , , , ,

Okres świąteczny to chwile radości, wspólnego spędzania czasu za obficie zastawionym stołem. Ale wśród nas są też tacy, których nie stać na potrawy wigilijne, a możemy im pomóc.

Wartościowym gestem okazania wsparcia może być pozostawienie jedzenia w lodówkach społecznych czy schroniskach dla bezdomnych. Taka inicjatywa ma na celu zredukowanie marnowania żywności i zapewnienie dostępu do jedzenia dla osób w potrzebie. W okresie świątecznym, kiedy przygotowujemy więcej posiłków, warto pomyśleć o tym, aby część z nich trafiała do takich miejsc.

Foodsharing to inaczej dzielenie się jedzeniem za pomocą ogólnodostępnych miejsc. Jego powstanie narodziło się w Niemczech w 2012 roku. Inicjatorami tej działalności są Valentin Thurn oraz Raphael Fellmer. Utworzyli ruch społeczny mający na celu zmniejszenie marnowania żywienia poprzez jego wymianę. Idea stopniowo rozpowszechniła się w Europie, a także na świecie. Pierwsza lodówka społeczna w Polsce została uruchomiona w maju w 2016 roku na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W Jeleniej Górze lodówki społeczne znajdują się przy ul. Kiepury 28 i Różyckiego 19 i działają całodobowo. Do nich mieszkańcy mogą przynosić żywność z aktualną datą przydatności za wyjątkiem surowego mięsa, alkoholu i jedzenia zawierającego surowe jajka, natomiast osoby potrzebujące wsparcia mogą w te miejsca przyjść i odebrać pozostawione posiłki. Lodówki powstały z inicjatywy Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Fundacji Weźpomóż.pl.

Kolejnym miejscem, do którego możemy przekazać jedzenie jest Towarzystwo Pomocy im. Świętego Brata Alberta, gdzie funkcjonuje schronisko dla bezdomnych. Tam możemy oddać posiłki przygotowane na święta. Przed przywiezieniem ich, należy skontaktować się z Towarzystwem pod nr telefonu: +48 75 752 61 22.

Potrzebujący mogą również zgłosić się w wigilię do schroniska, gdzie będą rozdawane w pojemnikach potrawy świąteczne.

Dlaczego warto pozostawiać jedzenie w takich miejscach? To nie tylko kwestia wspierania innych, ale także zmniejszania marnotrawstwa żywności. Ogromne ilości jedzenia wyrzucane są każdego dnia, podczas gdy wiele osób zmaga się z brakiem dostępu do posiłków. Podczas świąt dobrze jest pomyśleć nie tylko o najbliższych, ale i również o tych, którzy potrzebują wsparcia, co może sprawić, że święta staną się dla nich bardziej znaczące.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Box3 baner duży - prostokąt