100 milionów pasażerów Kolei Dolnośląskich

, , ,

Koleje Dolnośląskie są jednym z najdynamiczniej rozwijających się przewoźników kolejowych w kraju, a z roku na rok z ich usług korzysta coraz więcej pasażerów. To efekt dobrej współpracy spółki oraz samorządu województwa, której nadrzędnym celem jest podnoszenie komfortu przejazdów i  stałe poszerzanie siatki połączeń. W ciągu ostatnich 15 lat KD przewiozły 100 milionów pasażerów.

100-milionowy pasażer jechał dziś pociągiem relacji Zgorzelec – Wrocław Główny. Z tej okazji wnętrze pojazdu zostało okolicznościowo przystrojone, a podróżnym wręczano podwójne vouchery na bilety weekendowe.

„Koleje Dolnośląskie konsekwentnie dążą do poprawy jakości usług. Inwestycje w infrastrukturę, pojazdy oraz szkolenia dla personelu przyniosły oczekiwane rezultaty, co potwierdza odnotowanie już 100 milionów pasażerów. Przewoźnik stawia na rozwój, bezpieczeństwo i wygodę, inwestujemy w nowoczesny tabor i przywracamy do życia zapomniane linie kolejowe. To nasz sposób na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym” – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

„Tak duża liczba pasażerów pokazuje, że moda na kolej trwa, a zainteresowanie kolejowymi podróżami cały czas wzrasta. To jednak nie oznacza, że spoczniemy na laurach. Zarówno Zarząd Województwa, jak i Koleje Dolnośląskie dokładają wszelkich starań, inwestując w nowoczesny tabor czy rewitalizując następne linie kolejowe, aby pasażerowie mogli swobodnie, bezpiecznie i komfortowo podróżować koleją po Dolnym Śląsku” – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Dolnoślązacy wybierają kolej

Pociągi KD przewiozły tylko w ubiegłym roku na Dolnym Śląsku ponad 16 milionów podróżnych, a priorytetem Samorządu Województwa Dolnośląskiego jest systematyczne rozwijanie oferty kolejowej dla mieszkańców regionu. Na ten cel tylko w tym roku przeznaczonych jest blisko 300 milionów złotych i jest to niemal trzykrotność kwoty desygnowanej na ten cel jeszcze kilka lat temu.

„Nie byłoby tego dnia gdyby nie dobra współpraca miedzy samorządem województwa a polskim rządem. Na przejęte od PKP linie pozyskujemy następnie rządowe dofinansowania, tak jak na linię przez Mysłakowice do Karpacza w ramach programu Polski Ład. Chcemy zrewitalizować jak najwięcej linii i wspólnie z polskim rządem likwidować wykluczenie komunikacyjne na Dolnym Śląsku” – dodaje wicemarszałek Grzegorza Macko.

Nowoczesne składy Kolei Dolnośląskich są wyposażone w udogodnienia takie jak klimatyzacja, wifi czy system informacji multimedialnych, które są doceniane przez samych podróżnych. Składy są niskopodłogowe oraz dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych.

„Mam apel do premiera Morawieckiego aby pogonił do pracy PKP PLK, które pracuje nad dokumentacją Wrocławskiego Węzła Kolejowego. Zgodnie z obietnicą Premiera został on wpisany, ale na listę rezerwową inwestycji. Nie chcemy być rezerwowym zawodnikiem, udowadniamy na Dolnym Śląsku, że jesteśmy liderem zmian w kolejnictwie. Prosimy aby Wrocław i Wrocławski Węzeł Kolejowy znalazł się na liście głównej do dofinansowania i do rozbudowy” – zaapelował Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Koleje Dolnośląskie stawiają na rozwój

Regionalna spółka aktualnie realizuje kluczową inwestycję na Dolnym Śląsku. KD już w lipcu zakończy budowę własnej hali serwisowej. Dzięki niej przewoźnik znacznie zwiększy samodzielność i możliwości w zakresie naprawy taboru i przeglądów okresowych. Inwestycja realizowana jest przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą przekraczającą 50 mln zł, a także przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Łączna wartość prowadzonych prac sięga 65 mln zł.

„Wraz z przewiezieniem 100-milionowego pasażera, podkreślamy swoje zaangażowanie w ciągłe doskonalenie usług kolejowych. W ramach umowy z PESĄ do 2024 roku wzmocnimy się o 25 sztuk nowoczesnych, pięcioczłonowych pociągów najnowszej generacji Elf 2, zwiększając tym samym tabor do 88 pojazdów, z czego aż 65% będzie elektryczna” – mówi Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Dolny Śląsk w ostatnich latach mocno stawia na kolej. Samorząd Województwa, przejął od państwa ponad 20 nieczynnych dotychczas linii kolejowych o długości 300 km na terenie całego Dolnego Śląska. Przejęte linie są rewitalizowane, aby przywrócić na nich połączenia pasażerskie.

źródło:UMWD

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *