Zofia Tuła wygrywa pierwsze starty w Kolorado!

, , , ,

Właśnie zakończył się CKS Paddle Fest w miejscowości Buena Vista w stanie Kolorado. Od piątku rozgrywane były tu przeróżne konkurencje kajakowe, pontonowe, surfingowe oraz wysokogórskie biegi. Cała miejscowość żyła wydarzeniem, a publiczność oprócz oglądania zmagań sportowców, relaksowała się i bawiła przy koncertach amerykańskich wykonawców grających country, rock i folk. Całość wydarzenia zakończyły poniedziałkowe rodzinne spływy rzeką Arkansas z atrakcjami i grillem na trasie.

Dla naszych kajakarzy najważniejszymi startami na miejscu były rozgrywane zawody z Freestyle’u Kajakowego. Tegoroczna edycja w odróżnieniu do poprzednich lat zawierała dwa starty w dwóch różnych odwojach (falach) – Top Hole i Comp Hole.

Dodatkowym startem były piątkowe zmagania w Top Hole – bardzo mocnym, szybkim i energicznym odwoju. W amerykańskiej wersji rozgrywanych zawodów freestyle’owych kajakarze mają przejazdy 60 sekundowe. Części z zawodników w warunkach wysokogórskich ciężko było utrzymać tempo wykonywania figur przez cały przejazd, a już na pewno każdemu brakowało tchu pod koniec. Był to pierwszy start naszych kajakarzy w Buena Vista. Zofia Tuła wykonała 3 solidne przejazdy, ale to drugi z nich dał jej zwycięstwo (783.33 pkt.)  i pozwolił nieznacznie wyprzedzić trenującą od dawna w tym miejscu Mistrzynie Świata juniorek z zeszłego roku, aktualnie seniorkę –  Abby Holcombe (750 pkt.). Trzecie miejsce zajęła kilkukrotna Mistrzyni Świata Emily Jackson (568.33 pkt.)

W konkurencji mężczyzn Tomasz Czaplicki zajął 4 miejsce (1518.33 pkt.) za trzecim Kanadyjczykiem Nickem Troutmanem (1673.33 pkt.). Drugie miejsce wywalczył Francuz Tom Dolle (1716.67 pkt.), a pierwszy był Amerykanin Mason Hargrove (1731.67 pkt.).

Zasadnicze zawody freestyle’owe liczące się do Pucharu Kolorado rozegrano w sobotę w Comp Hole. Tutaj również nasza zawodniczka wypadła wyśmienicie zarówno w eliminacjach jak i w finale objęła prowadzenie już po pierwszym przejeździe i zwyciężyła zawody. (Zofia Tuła – 880 pkt., Emily Jackson – 810 pkt., Abby Holcombe – 673,33 pkt.).

„Cieszę się ze startów w CKS Paddle Fest. W obu zawodach Freestyle’u Kajakowego wygrałam, ale zabrakło trochę czasu na dokładniejsze przygotowanie i dostosowanie się do wysokości prawie 2,5 tys. m.n.p.m. W tym roku mieliśmy bardzo dużo startów i to nie dało czasu na regenerację, więc ciężko było bardziej poszaleć z przejazdami. 4 lata temu startowałam tutaj tylko w jednych zawodach freestylowych i udało mi się ustalić nowy rekord kobiet w USA. W tym roku startowałam w dwóch całkiem różnych odwojach we Freestyle’u Kajakowym, brałam udział w dwóch wyścigach kajakowych i po raz pierwszy w zawodach na wykonywanie figur dotykając kamieni podczas spływania rzeki. W sumie 5 różnych startów w 3 dni. Było super i cieszę się, że narzuciłam sobie tak mocne tempo. No, ale bicie swojego wcześniejszego rekordu muszę zostawić na następny raz. Na razie celem jest jak najlepsze przygotowanie się to tego sezonu”– Zofia Tuła.

Zdjęcia i filmy z przejazdów Zosi w różnych konkurencjach https://www.instagram.com/p/Cs6tbaTuK8p/?igshid=MzRlODBiNWFlZA%3D%3D&fbclid=IwAR0lvMXQ-LVn4nM73_E6Fvss4AGLltPi7vuaiZyJdFBasuVYA5HKQP6QajE

Aktualny Wicemistrz Świata – Tomasz Czaplicki w drugim starcie stanął po raz pierwszy na podium zawodów w Kolorado. Zajął 3 miejsce (1496.67pkt) tuż za Francuzem Tomem Dolle (1636.67 pkt.) i zwycięzcą Masonem Hargrove 1851.67 pkt.).

„Jestem już po raz trzeci w Kolorado i w końcu udało mi się wywalczyć tutaj miejsce na podium. Konkurencja jest bardzo silna i to bardzo dobrze wpływa na moje treningi i ogólnie na moje nastawienie do dalszej pracy. Czy chciałbym wygrać w tych zawodach? Oczywiście że tak! Pamiętam jednak o naszych założeniach na ten rok. Jestem jeszcze w trakcie budowania mojej formy na sezon 2023, którego kulminacją będzie start w Mistrzostwach Świata w Columbus w październiku. Dlatego jak na pierwszy start w warunkach wysokogórskich po niepełnej aklimatyzacji i mając przed sobą jeszcze dużo pracy uważam, że spisałem się dobrze i już nie mogę doczekać się kolejnych treningów i startów w ramach Colorado Cup”– Tomasz Czaplicki.

Filmik z najlepszym przejazdem Tomka Czaplickiego w Comp Hole – https://www.facebook.com/reel/749600846954831

W ramach Festiwalu prowadzona była również klasyfikacja Triple Crown Challenge. W jej skład wchodziły razem oba starty z  Freestyle’u Kajakowego, wynik z wyścigu Numbers Race oraz Three Rock Splat Challenge. Zosia startowała we wszystkich tych konkurencja i zajęła łącznie drugie miejsce. Wygrywając obie imprezy Freestyle’owe, zajmując czwarte miejsce w około 2 km wyścigu po przełomach (WW II – WW IV) rzeki Arkansas i uzyskując 3 notę w „fun event” Three Rock Splat Challenge. Oprócz tego wystartowała w piątek w Pine Creek Race – wyścigu przez bramki na przełomie rzeki o trudności WW V i uzyskała 3 miejsce remisując lepszym przejazdem z Emily Jackson, która zajęła drugie miejsce oraz wygrała ogólną klasyfikację Triple Crown Challenge.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *