ZnakiNieme2.0, czyli karkonoskie esperanto

Przy trójstyku granic Polski, Czech i Niemiec podczas górskich wędrówek nazwy mogą być niezrozumiałe. ZnakiNieme2.0 bez słów wskazują drogę.

CO TO?
Uniwersalne oznakowanie obiektów i miejscowości za pomocą symboli. Znaki są czytelne zarówno w lecie jak i w zimie po pokryciu śniegiem lub szrenią.
Takie oznakowanie funkcjonuje po czeskiej stronie Karkonoszy. Zostało zaprojektowane na początku XX wieku przez K.V. Mutticha.

ZnakiNieme2.0 to autorska propozycja kontynuacji oznakowania obiektów i miejscowości po polskiej stronie gór.

PO CO?
Kontynuacja i rozwój dziedzictwa kulturowego Karkonoszy. ZnakiNieme2.0 mogą stanowić atrakcję turystyczną. Ciekawy system oznakowania szlaków górskich występujący tylko w tej części Europy.

ZASADY PROJEKTOWANIA
Kształty znaków nawiązują do pierwszych liter nazw przedstawianych miejsc, bądź są abstrakcyjną formą wyobrażenia o obiekcie. ZnakiNieme2.0 uwzględniają istniejące symbole po czeskiej stronie Karkonoszy. Uzupełniają je z poszanowaniem zasad projektowania stworzonych przez K.V. Mutticha.

OBSZAR
Obszar objęty oznakowaniem to teren polskich Karkonoszy. Jako uzupełnienie i propozycję dalszego rozwijania oznakowania proponuje się fragment Gór Izerskij tj. Jakuszyce, Stację Turystyczną Orle, Chatkę Górzystów, Stóg Izerski oraz Świeradów Zdrój. Miejsca te są ważne dla rozwoju i uprawiania narciarstwa, które było przyczynkiem do stworzenia Niemych Znaków przez Mutticha.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *