Wnioski o świadczenie 800 plus można składać już od lutego

, , , , ,

Od 1 lutego ZUS zacznie przyjmować wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Wnioski będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

W 2023 roku ZUS na Dolnym Śląsku wypłacił ponad 3 mld zł w ramach programu 500+. W skali całego kraju wypłaty zamknęły się kwotą 41,6 mld zł. Od lutego rusza nabór nowych wniosków.

W minionym roku płaciliśmy rodzicom 540 tys. dolnośląskich dzieciaków po 500 zł każdego miesiąca – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy na Dolnym Śląsku. W całym kraju 7,3 mln dzieci dostawało w 2023 roku dodatkowe pieniądze z ZUS. – dodaje.

Rządowy program “Rodzina 500 plus” działa od 1 kwietnia 2016 r. W jego ramach rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługiwało świadczenie wychowawcze 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 stycznia 2024 r. wysokość tego świadczenia wynosi 800 zł miesięcznie na dziecko.

Rzeczniczka przypomina, że wnioski na nowy okres rozliczeniowy, zaczynający się 1 czerwca, będzie można złożyć na kilka sposobów.

Pierwszym jest skorzystanie z bezpłatnej aplikacji mZUS. Można jej używać na urządzeniach mobilnych – telefonach komórkowych i tabletach z systemami operacyjnymi Android i iOS. Należy ją pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.  Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli wniosek o to świadczenie złożono w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient może je edytować.

Podobnie jak w przypadku PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, to klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, datę urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie.

Funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie przez tablet lub telefon.

Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej banków.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *