Wernisaż wystawy “Społeczeństwo Obywatelskie dla Rzeczypospolitej”

, , ,

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza na wystawę “Społeczeństwo Obywatelskie dla Rzeczypospolitej”.Wernisaż wystawy odbędzie się 13 czerwca 2024 roku o godz. 12:00.

Organizatorami wydarzenia są:
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

Wystawa poświęcona jest ewolucji misji cywilizacyjnej i działalności społecznej organizacji obywatelskich w okresie od 1152 do 2022 roku. Autorką wystawy jest Pani prof. dr hab. Ewa Leś – politolog, profesor nauk społecznych, która od wielu lat jest związana naukowo z Wydziałem Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
„Odrodzona Rzeczpospolita organizacje obywatelskie u boku Państwa (1918-1939)”, „Wojna i Okupacja niemiecka i sowiecka”, „Zaangażowanie obywatelskie w czasach kiedy Polski nie było na mapach (1795-1918)”, „Aktywność obywatelska w okresie PRL”, czy „Pomoc humanitarna z zagranicy w stanie wojennym” to tylko niektóre tematy, jakie zawiera wystawa.

W ekspozycji został podkreślony fakt, że działalność organizacji społecznych stanowi istotny element polskiego dziedzictwa kulturowego i polskiego państwa. Wystawa skupia się na historiach polskich społeczników, a także fundacji, stowarzyszeń, spółdzielczość oraz związku zawodowego NSZZ Solidarność, który można nazwać kolebką polskich organizacji obywatelskich po 1989 roku. Została podkreślona również działalność beneficjentów rządowych programów, które zarządzane są przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Stanowią one wizytówkę aktywności Instytutu.
Wystawa została sfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Podczas wernisażu 13.06.2024 o godz. 12:00 swoje wykłady wygłoszą: prof. Ewa Leś oraz dr Ivo Łaborewicz.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Wystawa będzie dostępna do 13.08.2024.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *