Wałbrzyska filharmonia rozpoczyna nowy sezon

, ,

W najbliższy piątek, 22 września Filharmonia Sudecka im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu rozpocznie swój 46. sezon artystyczny. Będzie on wyjątkowy, bo związany z jubileuszem 45-lecia instytucji. W Koncercie Inauguracyjnym wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego oraz solista – Paweł Zawadzki, który wykona „Koncert fortepianowy a-moll op. 16” Edvarda Griega.

Oddając hołd swojemu patronowi, wałbrzyska filharmonia rozpocznie sezon „Oberkiem” Józefa Wiłkomirskiego. Usłyszymy również utwory jednego z jego ulubionych kompozytorów – Maurice’a Ravela. Będą to: II Suita z baletu „Daphnis i Chloë” oraz „Alborada del grazioso”. „Pisząc Dafnisa i Chloe – wspominał Ravel – zamierzałem skomponować wielki fresk muzyczny, troszcząc się nie tyle o archaizowanie, ile o wierność Grecji mych marzeń, spokrewnionej dość blisko z Grecją, jaką sobie wyobrażali i malowali artyści francuscy z końca XVII wieku”. Można uznać, że zamysł kompozytora się udał, balet, wystawiony po raz pierwszy w 1912 roku, odniósł wielki sukces, jednak do dzisiaj częściej słyszymy to dzieło na koncertach pod postacią wspaniałej drugiej suity. To właśnie ona znajdzie się w repertuarze Koncertu Inauguracyjnego.

Uświetni go występ Pawła Zawadzkiego, pianisty związanego z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, gdzie prowadzi klasę fortepianu. Jego studenci i uczniowie zdobyli kilkadziesiąt nagród na znaczących międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych. On sam zainicjował powstanie Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina we Wrocławiu (w latach 2011-2020 był prezesem DTiFC). Jego aktywność artystyczną i dydaktyczną doceniono nagrodami Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. Jako pianista koncertował w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Turcji, Finlandii, Danii, Szkocji, Bułgarii, Rumunii, Rosji, Białorusi, Korei Południowej i Australii. Dokonał licznych nagrań dla Radia i Telewizji, wydał płyty z utworami Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta nagrane dla firmy Selene.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej podczas Koncertu Inauguracyjnego poprowadzi, znany już wałbrzyskiej publiczności, Maestro Tadeusz Wojciechowski – jeden z najbardziej cenionych polskich dyrygentów, który współpracuje z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w kraju. Był między innymi dyrektorem Orkiestry oraz Chóru Polskiego Radia w Krakowie, szefem-dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej, dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej, a także Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. W swojej imponującej karierze zawodowej występował w tak prestiżowych teatrach operowych świata, jak: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui, Królewska Opera w Sztokholmie czy Królewska Opera w Oslo. Tym bardziej jego ponowny przyjazd do Wałbrzycha jest wyróżnieniem dla naszej publiczności.

22.09.2023 r., godz. 19:00

Inauguracja sezonu Filharmonii Sudeckiej

sala koncertowa przy ul. Słowackiego 4, Wałbrzych

Program:

Józef Wiłkomirski – „Oberek”

Edvard Grieg – Koncert fortepianowy a-moll op. 16

Maurice Ravel – II Suita z baletu „Daphnis i Chloë”

Maurice Ravel – „Alborada del grazioso”

Wykonawcy:

Tadeusz Wojciechowski – dyrygent

Paweł Zawadzki – fortepian

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Bilety na koncert w cenie: 50 zł – normalny, 30 zł – ulgowy dostępne są w Kasie Biletowej Filharmonii Sudeckiej (bilety@filharmoniasudecka.pl, 501-674-397) oraz w bileterii online: https://bilety.filharmoniasudecka.pl/

Więcej informacji: https://filharmoniasudecka.pl/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *