Uwaga! Silny wiatr i stany alarmowe w rzekach

, , , , ,

W Karkonoszach panuje silny wiatr i z racji mocnych opadów deszczu w rzekach wzbierają wody. Przy obecnych warunkach lepiej wstrzymać się z wycieczką w góry.

Aktualizacja: Prezydent Jerzy Łużniak ogłosił (5.02) pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze Jeleniej Góry z powodu wzrostu stanu wód na rzekach i potokach i w oparciu o analizę i ocenę stanu zagrożenia powodziowego.

W Karkonoszach wiatr osiąga 12 w skali Beauforta. Na Snieżce od 5.05 od godz. 6:00 osiąga 140 hm/h w porywach do 176 km/h. Według prognoz wichury mogą potrwać przynajmniej do czwartku.

W przeciągu doby na Szrenicy spadło 31,1 mm wody.

Pod tym linkiem można sprawdzić aktualne opady godzinowe i stan wody: Mapa | Hydro IMGW-PIB

Stany alarmowe w rzekach przekroczone są na Kamiennej w Piechowicach (aktualny stan wody: 215 cm), Kwisie w Gryfowie Śląskim (aktualny stan wody: 268 cm) i Kamienicy w Barcinku (aktualny stan wody: 127 cm). Natomiast stany ostrzegawcze występują m.in. na Bobrze, Kaczawie i Podgórnej. Rzeka Kamienna podtapia szlak, który biegnie przy brzegu. Przechodzenie tamtędy jest bardzo niebezpieczne! Szlak zostanie zamknięty.

Mimo, że w Karkonoszach są miejsca spokojniejsze, to lepiej wstrzymać się z wędrówką w góry, ponieważ wiatr może łamać gałęzie, przewracać drzewa a nawet ludzi.

Źródło: Karkonoski Park Narodowy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *