Święta Rodzina dotarła do Lwówka Śląskiego

, , , ,

W szopce bożonarodzeniowej w Lwówku Śląskim pojawiły się figurki Dzieciątka, Marii, Józefa, pasterza oraz królów. Nie zabrakło także zwierząt.

Za twórcę bożonarodzeniowej szopki powszechnie uznawany jest św. Franciszek z Asyżu. To on w roku 1223, w pustelni Greccio przygotował niezwykłą inscenizację wydarzeń mających miejsce w noc Bożego Narodzenia. Zwołał okolicznych mieszkańców, a na terenie pustelni ustawił świece i pochodnie, żłóbek oraz żywe zwierzęta. Ten niezwykle piękny, zapoczątkowany przez św. Franciszka zwyczaj, szybko rozprzestrzenił się w świecie chrześcijańskim.

Dziś tradycja tworzenia szopek jest w Polsce powszechna. Te powstają w kościołach, na rynkach miejskich, ustawiane są także w domach, czy szkołach. W każdej z szopek znajdziemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta.

W dniu wczorajszym figurki Świętej Rodziny ustawione zostały w powstałej na lwóweckim górnym rynku szopce.

Wspomnieć także należy, iż wokół dolnego rynku zawisły sznury bombek wykonanych przez uczniów lwóweckich szkół. Warto wybrać się na lwówecki rynek by w tym przedświątecznym okresie podziwiać dzieła najmłodszych mieszkańców gminy.

źródło:lwówecki.info

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *