Sukces uczniów z Dolnośląskiego. I i III miejsce w najważniejszym w Polsce konkursie dla młodych innowatoró

, ,

Stworzony od podstaw procesor i urządzenie do treningu refleksu – projekty młodych talentów z Wrocławia i Głogowa znalazły się na podium Krajowego Finału Konkursu Explory.

W trakcie Gdynia Explory Week 2023 jurorzy docenili pomysły Piotrka Gębali i Pawła Gębali z Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie i Piotra Węgrzyna z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe, a także akredytację na wyjazd do USA.

18-20 października Gdynia ponownie stała się stolicą nauki. Za nami 12. edycja Gdynia Explory Week, czyli trzech dni wypełnionych debatami, spotkaniami i warsztatami dla zdolnych uczniów. Wydarzenie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia zwieńczyła gala wręczenia nagród dla najlepszych młodych innowatorów. Spośród 35 finałowych projektów z całej Polski, dwa z Dolnego Śląska znalazły się na podium. Piotr Węgrzyn z I miejscem otrzymał 15 tys. zł oraz akredytację na największy na świecie konkurs naukowy, Regeneron ISEF w Stanach Zjednoczonych, a bracia – Piotrek Gębala i Paweł Gębala mogą pochwalić się III miejscem z nagrodą 7 tys. zł i nagrodą publiczności o wartości 2 tys. zł.

Piotr Węgrzyn z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu pod opieką naukową Marka Węgrzyna zwyciężył z projektem „PCPU – Procesor stworzony od podstaw”. Autor zaproponował unikalne opracowanie każdego elementu urządzenia, dzięki czemu procesor posiada wiele własnych rozwiązań, opartych na wcześniejszych badaniach. Uczeń zaproponował narzędzia, programy i sprzęt, które pozwoliły na praktyczne zastosowanie i tworzą cały funkcjonalny komputer. Zwycięzca pracował nad pomysłem od 4 lat – w tym czasie powstały 3 edycje procesora – ostatnia jest 40 razy szybsza od poprzednich wersji.

„Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia i bardzo się cieszę” – mówi Piotr.

Z kolei Piotrek Gębala i Paweł Gębala z Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie pod naukowym okiem Kamila Sobczaka zostali zauważeni z urządzeniem „ReflexOn – Uniwersalna platforma do treningu, rehabilitacji i nauki”. Projekt ma ułatwiać trening refleksu, koordynację ruchową czy umiejętność skupienia przez zaangażowanie palców dłoni i mięśni całej ręki. Podręczne urządzenie może być wykorzystane m.in. do rehabilitacji podczas choroby lub po wypadku. Narzędzie ze specjalnymi przyciskami, diodami oraz wyświetlaczem automatycznie zbiera i przechowuje informacje o wynikach treningów, a jego kształt jest dopasowany do ręki. Może być wykorzystywany przez osoby w każdym wieku.

„Jesteśmy niesamowicie szczęśliwi, nie wierzymy w to, co się stało. Dziękujemy wszystkim tym, którzy nas wspierali i oddawali na nas swoje głosy” – podkreślają bracia.

Fundatorem głównych nagród finansowych jest Mecenas Explory, Orlen. –

„Wiemy, że wspierając Program Explory, mamy wpływ na rozwój pasji i zainteresowań młodych ludzi. Odkrywanie kolejnych talentów w dziedzinie nauki, technologii i innowacji może przynieść w przyszłości korzyści całemu społeczeństwu – zaznacza Kinga Fedorowska, Dyrektor Biura Sponsoringu i Komunikacji Sponsoringowej, Orlen. – Z podziwem śledzimy kreatywne i wartościowe pomysły uczestników Konkursu” – dodaje.

Projekty oceniali eksperci, ale głos mogli oddać również przez internauci w Głosowaniu Publiczności – w podjęciu decyzji miały pomóc sesje pitchingowe uczestników, czyli trzyminutowe wystąpienia konkursowiczów, w trakcie których opowiadali o innowacyjności swoich pomysłów. Transmisje prezentacji można obejrzeć na Facebooku i YouTubie Explory.
Organizatorem Konkursu Explory i jedynym w Polsce fundatorem akredytacji na największy na świecie konkurs naukowy, Regeneron ISEF w Stanach Zjednoczonych, jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Opisy projektów, które wzięły udział w tegorocznym Finale Konkursu Explory, można znaleźć na stronie: www.explory.pl/2023

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *