Samorządowa debata o czystym powietrzu

, ,

Ponad stu dolnośląskich samorządowców zgromadziło się w środę w Dolnośląskim Centrum Filmowym uczestnicząc w konferencji  „Odpowiedzialny Lider w trosce o czyste powietrze”. Gospodarzem spotkania był marszałek Cezary Przybylski, a organizatorem wydarzenia Instytut Rozwoju Terytorialnego.

Zgodnie z obowiązującymi na Dolnym Śląsku uchwałami antysmogowymi od 1 lipca przyszłego roku będzie obowiązywać zakaz użytkowania pozaklasowych instalacji grzewczych. Warto zapamiętać tę datę ponieważ emisje pyłowe i gazowe z przestarzałych instalacji grzewczych są jednym z największych zagrożeń dla zdrowia i życia mieszkańców naszego regionu oraz środowiska naturalnego” – sygnalizuje marszałek Cezary Przybylski.

Dlatego właśnie niezbędne jest zintensyfikowanie działań dążących do ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz poprawy warunków życia mieszkańców województwa dolnośląskiego.

Uczestnicy spotkania podpisali wspólne memorandum w którym zadeklarowali, że „czując się liderami samorządów lokalnych biorą odpowiedzialność za działania na rzecz redukcji emisji zanieczyszczeń, poprawy jakości powietrza i podnoszenia efektywności energetycznej naszych domów.”

Dzięki obecności przedstawicieli samorządów dzisiejsza konferencja była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń na temat działań antysmogowych w dolnośląskich samorządach a także możliwych do pozyskania środków finansowych na ten cel.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że niezmiernie ważne dla zmian o których dyskutowano jest stałe przypominanie o zagadnieniach transformacji energetycznej i sukcesywne wprowadzanie nowoczesnych technologii ogrzewania mieszkań, a także funkcjonowania osiedli i struktur mieszkaniowych, które powinny być projektowane i budowane w taki sposób aby minimalizować ich wpływ na środowisko i ograniczać zużycie energii.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *