Rozmawiali o transformacji energetycznej i polskiej energetyce

, ,

„Transformacja energetyczna sposobem na wyjście z kryzysu” – to jedna z najważniejszych kwestii, poruszonych podczas IX Kongresu Energetycznego DISE we Wrocławiu.

27 i 28 września przedstawiciele wielu branż uczestniczyli w licznych dyskusjach i spotkaniach w eksperckim gronie, wspólnie szukając rozwiązań dla wzmocnienia polskiej energetyki. Jednym z partnerów wydarzenia była Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego, a jednym z panelistów w części pod nazwą „Polsko- Niemieckie Forum dla energii i klimatu. Wspólna droga do neutralności” Hubert Papaj – Prezes KARR S.A.

IX Kongres energetyczny to jest najważniejsze wydarzenie, które odbywa się na Dolnym Śląsku we Wrocławiu i najważniejsze wydarzenie w tej części Europy. Rozmawiamy z partnerami z całego świata o tym jak należy transformować energetykę i jak przede wszystkim zadbać o jej bezpieczeństwo. Dlatego rolą państwa i samorządu jest przede wszystkim zadbanie o zrównoważoną transformację energetyczną z zachowaniem bezpieczeństwa dla odbiorców końcowych – podkreśla Hubert Papaj.

Czy takie wydarzenia są przydatne i pomagają znaleźć ten najlepszy sposób na wyjście z kryzysu?

Hubert Papaj: DISE zgromadziło naprawdę szerokie grono ekspertów. Każdy panel dyskusyjny był bardzo ciekawym, produktywnym spotkaniem. Wspólnie rozmawialiśmy i rozważaliśmy o różnych rozwiązaniach, które wpłynęłyby pozytywnie na polską energetykę i zwiększyłyby bezpieczeństwo systemu energetycznego. Pojawiło się wiele interesujących tez, wniosków, które moim zdaniem mogą bardzo dobrze wpłynąć na dalsze wydarzenia w energetyce.

Na jakich aspektach zatem należałoby skupić się, aby taka transformacja rzeczywiście przebiegała bez żadnego ryzyka?

Hubert Papaj: Skoncentrowaliśmy się głównie na takich kwestiach, jak polski miks energetyczny, Krajowy System Elektroenergetyczny. Omówiliśmy chociażby przyszłość gazu ziemnego, odnawialnych źródeł energii czy technologii węglowych. Żyjemy w czasach tak dużego rozwoju technologii i cyfryzacji, że również rozwiązania cyfrowe mogłyby pomóc w obniżeniu emisyjności w przemysłach i ciepłownictwie. Pomysłów na osiągnięcie nadrzędnego celu jest wiele. Przeanalizowaliśmy je dokładnie. Teraz należy zaangażować w to ciężką pracę bardzo wielu ludzi, aby zrealizować powstałe założenia.

Za rok jubileuszowa edycja Kongresu Energetycznego.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *