Rekord frekwencji na 11 Letnim Biegu Piastów

, , ,

1527 zawodników na mecie 11 Letniego Biegu Piastów w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. To rekord frekwencji. Atmosfera była świetna, pogoda biegowa, a zawodnicy uśmiechnięci. Zawody zostały rozegrane w sobotę i niedzielę 26 i 27 sierpnia.

Gdy prawie pół tysiąca uczestników półmaratonu i niemal 400 ultramaratonu wyruszało w sobotę rano na trasę, towarzyszył im siąpiący deszcz i przyjemne 18 stopni ciepła. Ta świetna pogoda do biegania ustąpiła później słońcu i ciepłu, ale po kilku godzinach słońce się na szczęście schowało. Trasa wiodła przez piękne zakątki Gór Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.

W ultramaratonie silne tempo narzucili renomowani Daniel Dulski i Miłosz Szcześniewski. Losy zwycięstwa rozstrzygnęły się na ostatnich dziesięciu kilometrach, gdy prowadzący wcześniej Daniel Dulski zwolnił, a jego rywal w doskonałej formie pomknął do mety.
Wśród pań klasę pokazała doskonała triathlonistka Klaudia Petters, który wygrała ze sporą przewagą nad znakomitą Katarzyną Bernat. W ubiegłym roku te panie finiszowały w odwrotnej kolejności.

Na trzecim miejscu długo biegła Marta Witke-Orlikowska, ale pod koniec rywalizacji została wyprzedzona przez Anię Komisarczyk.

W półmaratonie czeski mistrz Tomas Preissler po bardzo wyrównanej walce wyprzedził Krzysztofa Perza i swojego rodaka Pavla Brydla.

Wśród pań bezkonkurencyjne okazały się wałbrzyskie siostry bliźniaczki Edyta i Sylwia Gardeckie. Trzecie miejsce zajęła Karolina Borowska, a czwarte wielokrotna zwyciężczyni jakuszyckich zawodów Karolina Obstój.

W sobotę rozegrana została także pełna radości Wyprawa Zucha dla dzieci z podstawówek.

W niedzielę znakomity biegacz na orientację Michał Olejnik w rywalizacji na dystansie 12 km oderwał się od rywali na podbiegu na Samolot i samotnie finiszował. wyprzedzając ambitnie walczącego Jana Kaczora. Wśród pań zwyciężyła Karolina Dul. Jej entuzjazm na mecie był wielki, bo – jak mówiła – startowała u nas wiele razy, ale wygrać udało się po raz pierwszy.

Drugie miejsce dla kapitalnej Magdaleny Bednarczyk.

W niedzielę odbył się także Marsz Nordic Walking z udziałem 149 osób oraz Bieg Przedszkolaka.

W 11 Letnim Biegu Piastów finiszowało 1357 osób na dystansach dla dorosłych i 190 dzieci. To rekord zawodów. W 2022 na mecie witano o 128 osób mniej. To wspólny sukces wszystkich, którzy się do tego przyczynili, w tym Sponsorów, Partnerów, Patronów i Wolontariuszy. Dzięki nim możliwa była organizacja 11 Letniego Biegu Piastów na wysokim poziomie i zapewnienie bogatego programu towarzyszącego z atrakcyjną strefą expo i strefami atrakcji rodzinnych, w których także działo się bardzo wiele.

Każdy, kto pobiegł z kartką “biegnę dla Mikołaja”, przyczynił się do przekazania pieniędzy przez Fundację PKO Banku Polskiego na leczenie ciężko chorego Mikołaja z Kowar. Biegacze i kibice wspierali też zbiórkę na zakup protezy nogi dla Maksa z Piechowic – kupowali rękodzieło przygotowane przez mamę chłopca oraz ciasta, które upiekła zarówno mama Maksa, jak i inne osoby pragnące pomóc.

Letni Bieg Piastów w 2023 po raz pierwszy został rozegrany z wykorzystaniem nowego ośrodka w Jakuszycach – Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka. Dzięki temu, gdy padało, na start można było czekać w wygodnych pomieszczeniach pod dachem, a po zakończeniu rywalizacji odpocząć w dobrych warunkach, a nawet wziąć prysznic, co na zawodach w górach jest rzadkością.

Sponsorem Głównym 11 Letniego Biegu Piastów był KGHM Polska Miedź SA, Sponsorem Generalnym PKO Bank Polski, Partnerami Technicznymi Quest i Brubeck, Partnerami Miasto Szklarska Poręba, Miasto Jelenia Góra, Dolny Śląsk, Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze, Salomon, AdRuNaline, Termy Cieplickie, Nałęczowianka i Lasy Państwowe, Patronami medialnymi Program I Polskiego Radia oraz portal biegigorskie.pl. Organizatorem 11 Letniego Biegu Piastów było Stowarzyszenie Bieg Piastów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *