Redakcyjna kawa #20

, , , , ,

Poranna redakcyjna kawa

Ki czort dzisiaj?! Rano, wstałem przed czasem i to sporo przed czasem, obudził mnie ból łydek, siłą rzeczy zwlokłem się z łóżka, wyszedłem z psem, który gdy zakładałem obrożę ze smyczą, spojrzał na mnie pytającym wzrokiem – Serio ? O tej porze? Później podchodząc do drzwi redakcji, chciałem je otworzyć kluczykiem samochodowym, naciskam raz – nic, drugi  – nic. W pierwszym odruchu pomyślałem, że baterie trzeba wymienić, jednak widocznie śpiące jeszcze „tik-taki” w mojej głowie zderzyły się i wyciągnąłem klucze z kieszeni. Już w redakcji pierwszą czynnością było zaparzenie kawy, poszedłem po wodę, wracając połowę rozlałem, a do koszyczka wsypałem kawę zapominając wcześniej umieścić w nim papierowy filtr.

Z tej porannej mizerii jednym spojrzeniem w ekran wyciągnęły mnie tweety dotyczące osoby San Kocoń, otóż jako osoba niebinarna przedstawia siebie jako rzeczniszcze prasowe, człończe i aktywiszcze. Powiem jasno, nie mam nic do osób niebinarnych, ale tworzenie przez nie formy określania siebie, nie trafia do mnie. San Kocoń definiuje swoją osobę jako ono/jego więc nie rozumiem, dlaczego nie może być rzecznikiem, członkiem albo aktywistą? Dajmy na to, że San Kocoń dostanie się do Sejmu i kim będzie posłańszczem? Może powinna zebrać się Rada Języka Polskiego w temacie stworzenia bardziej przyswajalnych określeń na osoby niebinarne? A może tylko mnie oczy bolą, czytając te nazewnictwa?

Tymczasem w Ukrainie nastąpiła zmiana na stanowisku ministra obrony. Według Ukraińskich mediów pełniący do 4 września tę funkcję Ołeksij Reznikow podał się do dymisji. Ciekawi mnie, dlaczego cieszący się olbrzymim szacunkiem wśród żołnierzy Reznikow ustępuje ze stanowiska? Na poły oficjalnie mówi się, że nie panował nad korupcją w resorcie, którym kierował, ale w przypadku Ukrainy walka z korupcją na jakimkolwiek szczeblu administracyjnym to mission impossible. Ponoć były już minister ma objąć posadę ambasadora w Wielkiej Brytanii. Nowym Ministrem Obrony Ukrainy został Rustem Umerow z wykształcenia finansista, jest etnicznym tatarem krymskim. Do 4 września pełnił funkcję szefa Funduszu Majątku Państwowego, jest członkiem ukraińskiej delegacji do prowadzenia rozmów pokojowych z Rosją, jest również współprzewodniczącym grup ds. stosunków międzyparlamentarnych z Arabią Saudyjską i Turcją, członkiem grup przyjaźni ds. stosunków międzyparlamentarnych z Izraelem, Chinami, Wielką Brytanią, USA, Kanadą i Japonią. Umerow brał również udział w organizowaniu wymiany jeńców jesienią 2022 roku. Ukraiński politolog Wołodymyr Fesenko skomentował powołanie Umerowa na stanowisko mówiąc, że został powołany przez prezydenta Zełenskiego, ponieważ cieszy się on nienaganną opinią i sprawdził się jako dobry negocjator. Także ten tego.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *