Redakcyjna kawa #167

, , , , ,

Poranna redakcyjna kawa

ŁAMIĄCA WIADOMOŚĆ!!! Jak uprzejmie donosi Politico czołowi europejscy prokuratorzy na nowo jęli badać paragrafami Ursulę von den Layer… Oczywiście Layen. Jurni juryści z prokuratury w Liege (to za granicą jest, w Belgii) badają zarzuty, czy aby „nasza umiłowana” Orszulka nie popełniła przestępstwa podczas negocjacji zakupu szczepionek z dyrektorem generalnym firmy Pfizer za jakieś tam 20 mld ojro.

Śledztwo zostało wszczęte przez belgijskie organy sądowe w mieście Liège na początku 2023 r. po skardze złożonej przez lokalnego lobbystę Frédérica Baldana. Później dołączyły do niego rządy Węgier i Polski, choć ten ostatni jest w trakcie wycofywania swojej skargi po zwycięstwie w wyborach prounijnego rządu Donalda Tuska – donosi Politico.

Decyzja rządu kraju z dukty jak i samego Donalda Tuska może być podyktowana koleżeńską solidarnością, lub faktem, że amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer już w listopadzie 2023 roku pozwał polski rząd do sądu w związku z brakami w płatnościach za 60 milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19 opracowanej wspólnie z BioNTech.

Jak informuje w swoim artykule Politico Pfizer wręczył Tuskowi słony rachunek, który według „Financial Times” może osiągnąć nawet 1,2 miliarda euro przy cenie 19,50 euro za dawkę (dokładne szczegóły kontraktu pozostają tajemnicą).
Wracam do już zimnej kawy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *