Przypominamy zasady obowiązujące w Karkonoskim Parku Narodowym

, , , , , ,

Karkonoski Park Narodowy przypomina o zasadach obowiązujących na terenie Parku.

Link do strony KPN, ze wszystkimi ważnymi informacjami: https://kpnmab.pl/zasady-bezpieczenstwa

Przebywanie na terenach Karkonoskiego Parku Narodowego udostępnianych w celach turystycznych, rekreacyjnych i sportowych może być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Turysta jest narażony na zagrożenia ze strony sił przyrody takich jak m.in.: silny wiatr, intensywny deszcz, burze, niskie temperatury, oblodzenie, lawiny śnieżne, łamanie się drzew, konarów i gałęzi. Decyzje dotyczące wejścia na teren Karkonoskiego Parku Narodowego turysta indywidualny podejmuje samodzielnie, w oparciu o własne doświadczenie oraz wskazówki zawarte w komunikatach zamieszczanych na stronach internetowych Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Grupy Karkonoskiej GOPR.

Link do aktualnych ostrzeżeń na terenie KPN: https://kpnmab.pl/ostrzezenia
Link do strony GOPR KARKONOSZE: https://gopr.org/

W przypadku grup zorganizowanych, prowadzonych przez uprawnionego przewodnika, decyzję podejmuje przewodnik prowadzący grupę. W przypadku zorganizowanej imprezy rekreacyjno-sportowej za bezpieczeństwo odpowiada organizator.

Uprawianie turystyki na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego wymaga przygotowania kondycyjnego, posiadania odpowiedniej wiedzy o trudnościach i zagrożeniach, używania odpowiedniego ubioru, sprzętu i wyposażenia umożliwiającego poruszenie się w trudnym terenie górskim, a dodatkowo wymaga uwzględnienia zaleceń wynikających z komunikatów zamieszczanych na stronach internetowych Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Grupy Karkonoskiej GOPR.

Przed wyjściem w góry należy zasięgnąć informacji o masywie górskim/rejonie, w który się wybieramy (przebieg szlaków i ich stan, warunki panujące w górach, ewentualne zagrożenia), trasy planować stosownie do możliwości i doświadczenia wszystkich uczestników wycieczki, a przed wyjściem w góry zapoznać się z aktualnie panującymi warunkami i prognozą pogody.
Jeśli jest to możliwe nie należy wychodzić w góry samotnie i zawsze obowiązkowo powiadomić rodzinę, znajomych, gospodarzy schroniska czy pensjonatu o naszych planach wycieczkowych i orientacyjnym czasie powrotu.

Przed wyjściem w góry należy odpowiednio się ubrać, stosownie do panujących warunków pogodowych (ochrona przed zimnem, wiatrem i opadami) oraz długości i trudności trasy, a do plecaka spakować niezbędne rzeczy, w szczególności:
– zapasowe i dodatkowe ubranie (bielizna, skarpety)
– podręczną apteczkę, w tym niezbędne leki i środki opatrunkowe
– prowiant i napoje
– mapę i kompas
– telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi
– w okresie zimowym czapkę i rękawiczki, raczki
– ewentualnie pieniądze, latarkę, kijki, ochraniacze, gogle, krem i okulary przeciwsłoneczne

Należy zapamiętać/zapisać numery alarmowe do GOPR – 985, 601 100 300 oraz ogólny 112.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *