Prawie 100 mln zł dostały dolnośląskie dzieci

, , ,

Ponad 330 tys. dzieciaków z Dolnego Śląska dostało pieniądze z programu „Dobry start”. Na konta ich rodziców ZUS przelał 99,7 mln zł. W całej Polsce ZUS wypłacił dla prawie 4,6 mln dzieci, 1 mld 38 mln zł tzw. wyprawki szkolnej.

Program zakończył się 30 listopada. W obecnym 2023roku rodzice na Dolnym Śląsku złożyli 249,5 tys. wniosków o 300 plus na 341,5 tys. dzieci. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już drugi rok wypłacił pieniądze z programu “Dobry Start” nazywane popularnie wyprawką szkolną.

Program 300+ w wybranych powiatach na Dolnym Śląsku:
 W powiecie głogowskim ZUS wypłacił 3 244 200 zł dla 10 819 dzieci
 W powiecie dzierżoniowskim ZUS wypłacił 3 024 450 zł dla 10 083 dzieci
 W powiecie świdnickim ZUS wypłacił 5 199 750 zł dla 17 343 dzieci
 W powiecie milickim ZUS wypłacił 1 383 750 zł dla 4 615 dzieci
 W powiecie lubińskim ZUS wypłacił 3 756 150 zł dla 12 525 dzieci

Program 300 + w całej Polsce:
 W całym kraju wpłynęły 3 324 327 wnioski, na 4 694 536 dzieci
 Wypłacona kwota wyniosła 1 377 839 200 zł

Już drugi rok z rzędu rodzice – bez względu na swoje dochody – mogli otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.

Program cieszy się dużą popularnością a samo składanie elektronicznego wniosku jest banalnie proste. Rodzice robili to poprzez bankowość internetową lub aplikację mZUS” – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Według rzeczniczki, ilość popełnionych przez rodziców błędów była znikoma. Pieniądze ZUS wypłacał tylko na konto, więc ważne było, aby numer był poprawny. Błąd w numerze konta to jeden z najczęstszych błędów.

„Niekiedy brakowało wymaganych załączników i to nieco przedłużało wypłatę ale po bezbłędnie złożonym wniosku wypłata była prawie natychmiastowa” – dodaje Kowalska- Matis.

Wyprawkę ZUS wypłaca raz w roku – na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Wniosek o wypłatę z programu “Dobry Start” można było złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Na PUE ZUS specjalny kreator wniosków o świadczenia z „Dobrego Startu” prowadził użytkownika przez cały proces krok po kroku. To pozwoliło uniknąć błędów przy ubieganiu się o świadczenie.

Zawiadomienia dotyczące świadczeń „300 plus” były przekazywane w formie elektronicznej. Informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Na PUE ZUS była także cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Pieniądze zostały wypłacone na rachunek płatniczy. Płatność bezgotówkowa to, bowiem znacznie tańsza i bezpieczniejsza forma niż przekaz gotówkowy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *