Pomimo wielu apeli policji, mężczyzna padł ofiarą oszustwa

, , , , ,

Mieszkaniec powiatu karkonoskiego myślał, że inwestuje w system gazociągów, a stracił blisko 17 tysięcy złotych.

Policja jeleniogórska ostrzega przed próbami oszustw i zaleca szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków za pośrednictwem giełdy internetowej, na rynkach kryptowalut czy zakupie akcji różnych firm za pośrednictwem fałszywych serwisów internetowych. Mężczyzna chciał zainwestować w system gazociągów, a stracił w ten sposób blisko 17 tysięcy złotych. Padł ofiarą oszustwa firmy pośredniczącej w inwestycji.

Do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze mieszkaniec powiatu karkonoskiego zgłosił się 18 stycznia i poinformował, że w wyniku oszustwa stracił pieniądze. Z pokrzywdzonym skontaktował się mężczyzna podający się za konsultanta, który miał pomóc w inwestowaniu pieniędzy.

Mężczyzna został poinstruowany telefonicznie na jakiej stronie internetowej ma się zalogować i jaki program ma zainstalować na swoim komputerze. Program pomógł oszustom oszacować możliwości finansowe rozmówcy, a następnie dokonać z jego konta przelewu środków pieniężnych na konto oszustów. W ten sposób stracił on blisko 17 tysięcy złotych.

Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność, nie wchodzenie w linki, które zachęcają do inwestycji i w szybkim czasie osiągnięcie dużych zysków. Policja przestrzega przed instalowaniem programów, za pomocą których oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami. Nie należy nikomu udostępniać danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej; nie należy udostępniać  danych poufnych dotyczących kart płatniczych ani przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.

Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Związek Banków Polskich rekomenduje sprawdzenie listy alertów Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie publikowane są informacje o nieuczciwych podmiotach.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *