Jeleniogórscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu, a zwłaszcza dzieci i młodzieży korzystających z rekreacji wodnej w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą „ oraz akcji „Bezpieczne Wakacje 2023” 28 czerwca br. wzięli udział w kontroli basenów, a także przeprowadzili kontrole niestrzeżonych zbiorników, gdzie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.
Wakacje i słoneczna pogoda powoduje, że nie brakuje amatorów kąpieli wodnych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży policjanci wspólnie ze strażakami, przedstawicielem jeleniogórskiej Straży Miejskiej i WOPR 28 czerwca br. wzięli udział w kontroli basenów oraz niestrzeżonych zbiorników, gdzie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.
Kontrole przeprowadzone były w obecności zarządców obiektów, w porozumieniu z podmiotem posiadającym zgodę na wykonywanie ratownictwa wodnego – pod kątem analizy zagrożeń mogących wystąpić w obiekcie, w tym identyfikacji miejsc, w których występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób wykorzystujących obszar wodny do pływania, kąpania się oraz uprawiania sportu lub rekreacji.
W trakcie kontroli okazało się, że na terenie jednego z basenów 56-letni ratownik był nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało 1 promil. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 500 zł.
Podczas działań realizowane są założenia w części profilaktyczno-prewencyjnej dot. akcji ,,Bezpieczne Wakacje” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, które skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Celem działań jest popularyzacja i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku, w tym na wodach i terenach przywodnych.
Ponadto tego samego dnia funkcjonariusze przeprowadzili również kontrolę niestrzeżonych kąpielisk. Kontrola przeprowadzona została na terenie żwirowni w Wojanowie, gdzie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.
Policja jeleniogórska przypomina:
- Korzystamy z kąpielisk, strzeżonych, odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych.
- Należy przestrzegać regulaminu kąpieliska;
- Stosować się do poleceń ratownika;
- Nie zakłócamy wypoczynku i kąpieli innych osób, a przede wszystkim: nie
krzyczymy, nie popychamy się, nie zaśmiecamy terenu. - Nie wchodzimy do wody gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek.
- Nie wskakujemy do wody gdy jesteśmy rozgrzani grą w piłkę lub dłuższym opalaniem. Korzystamy z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu.
NIE WOLNO !
Wchodzić do wody wbrew zakazom ratownika oraz w czasie, w którym
wywieszona jest flaga czerwona.
Niszczyć urządzeń i sprzętu kąpieliska.
Niszczyć znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku
żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona.
Kąpać się w portach, na przystani, przy zaporach, mostach, w ujęciach wody
pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, gliniankach i
przy falochronach.
Skakać do wody na głowę nie znając głębokości wody i jej dna.
Pamiętaj! Dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz
korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich
Nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki!
Nie wolno! Wchodzić do wody po spożyciu alkoholu,
„Pamiętaj ! Chwila nierozwagi, brawura czy przecenie własnych możliwości może być przyczyną utraty zdrowia, trwałego kalectwa, a nawet utraty życia”– apeluje policja.
podinspektor Edyta Bagrowska