Policjanci wzięli udział w kontroli basenów. Na jednym z nich ratownik był nietrzeźwy

, , , ,

Jeleniogórscy policjanci w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu, a zwłaszcza dzieci i młodzieży korzystających z rekreacji wodnej w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą „ oraz akcji „Bezpieczne Wakacje 2023” 28 czerwca br. wzięli udział w kontroli basenów, a także przeprowadzili kontrole niestrzeżonych zbiorników, gdzie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.

Wakacje i słoneczna pogoda powoduje, że nie brakuje amatorów kąpieli wodnych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży policjanci wspólnie ze strażakami, przedstawicielem jeleniogórskiej Straży Miejskiej i WOPR 28 czerwca br. wzięli udział w kontroli basenów oraz niestrzeżonych zbiorników, gdzie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.

Kontrole przeprowadzone były w obecności zarządców obiektów, w porozumieniu z podmiotem posiadającym zgodę na wykonywanie ratownictwa wodnego – pod kątem analizy zagrożeń mogących wystąpić w obiekcie, w tym identyfikacji miejsc, w których występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób wykorzystujących obszar wodny do pływania, kąpania się oraz uprawiania sportu lub rekreacji.

W trakcie kontroli okazało się, że na terenie jednego z basenów 56-letni ratownik był nietrzeźwy. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało 1 promil. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 500 zł.

Podczas działań realizowane są założenia w części profilaktyczno-prewencyjnej dot. akcji ,,Bezpieczne Wakacje” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, które skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej. Celem działań jest popularyzacja i podniesienie świadomości społecznej z zakresu bezpiecznego letniego wypoczynku, w tym na wodach i terenach przywodnych.

Ponadto tego samego dnia funkcjonariusze przeprowadzili również kontrolę niestrzeżonych kąpielisk. Kontrola przeprowadzona została na terenie żwirowni w Wojanowie, gdzie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.

Policja jeleniogórska przypomina:

  • Korzystamy z kąpielisk, strzeżonych, odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych.
  • Należy przestrzegać regulaminu kąpieliska;
  •  Stosować się do poleceń ratownika;
  • Nie zakłócamy wypoczynku i kąpieli innych osób, a przede wszystkim: nie
    krzyczymy, nie popychamy się, nie zaśmiecamy terenu.
  • Nie wchodzimy do wody gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek.
  • Nie wskakujemy do wody gdy jesteśmy rozgrzani grą w piłkę lub dłuższym opalaniem. Korzystamy z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu.

NIE WOLNO !
 Wchodzić do wody wbrew zakazom ratownika oraz w czasie, w którym
wywieszona jest flaga czerwona.
 Niszczyć urządzeń i sprzętu kąpieliska.
 Niszczyć znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku
żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona.
 Kąpać się w portach, na przystani, przy zaporach, mostach, w ujęciach wody
pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, gliniankach i
przy falochronach.
 Skakać do wody na głowę nie znając głębokości wody i jej dna.
 Pamiętaj! Dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz
korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich
Nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki!
Nie wolno! Wchodzić do wody po spożyciu alkoholu,

„Pamiętaj ! Chwila nierozwagi, brawura czy przecenie własnych możliwości może być przyczyną utraty zdrowia, trwałego kalectwa, a nawet utraty życia”– apeluje policja.

podinspektor Edyta Bagrowska

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *