Platan Miłości z powiatu jaworskiego Drzewem Roku 2024?

, , , , ,

Ponad 300-letni platan z Targoszyna, nazywany z powodu lokalnej legendy Platanem Miłości, bierze udział w tegorocznym plebiscycie Drzewo Roku 2024. O tym, czy wygra, decydują internauci, a głosowanie trwa przez cały czerwiec. Wspólnie możemy sprawić, że o drzewie z powiatu jaworskiego zrobi się głośno w całej Polsce. A zwycięzca będzie reprezentował Polskę w plebiscycie Europejskie Drzewo Roku. Możemy mu pomóc. Wystarczy oddać głos!

Jego Wysokość Platan

Platan, którym – tak jak parkiem, w którym jest położony, i zabytkowym pałacem – opiekuje się Fundacja Marysieńka, ma ponad 300 lat i jest ogromnym drzewem. Jego obwód na wys. 1,3 m nad powierzchnią ziemi wynosi 6,86 m, ale platan ma rozgałęziony pień i odnoga mierzy 3,49 m, zatem łącznie jest to 10,35 m. Ma wysokość ok. 20 m, a jego korona daje cień w promieniu średnio 14 m! Od 27 maja 2024 roku platan, decyzją Rady Gminy Mściwojów, jest Pomnikiem Przyrody. Targoszyn, a w nim zabytkowy pałac, przy którym rośnie, i malowniczy park, położone są na obszarze Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów, która od maja tego roku znalazła się Światowej Liście Geoparków UNESCO.

na grafice przedstawione jest drzewo - platan miłości ubiegające się o tytuł drzewa roku 2024

Drzewo Roku 2024 – pomóż wygrać platanowi

Platan Miłości jest jednym z 16 drzew nominowanych w tegorocznym plebiscycie Drzewo Roku 2024, organizowanym przesz Klub Gaja. Wygra ten kandydat, który zyska najwięcej głosów internautów. Serdecznie prosimy o oddanie na niego głosu. Jeśli stanie się sławny w całej Polsce, bardzo pomoże to naszej Fundacji zebrać pieniądze na remont zabytkowego pałacu, który w przyszłości ma być ośrodkiem terapii.

Jak oddać głos?

1. Wchodzimy na stronę: https://drzeworoku.pl
2. Szukamy Platana Miłości z Targoszyna – to łatwe, bo jest ostatni na liście, dlatego nie sposób go przeoczyć.
3. Klikamy „Głosuj”.
4. Wyskakuje okienko, w którym trzeba potwierdzić, że głosujemy właśnie na Platana Miłości i zaznaczyć, że przeczytaliśmy regulamin.
5. Klikamy „TAK” i wyskakuje okienko, w którym trzeba podać swój adres mailowy. To bardzo ważne, żeby go podać, bo dostaniemy na maila link do potwierdzenia, że to nasz głos. UWAGA! Na adresy mailowe na yahoo.com i gmail.com link przychodzi z opóźnieniem.
6. Dostajemy maila, klikamy w link, a potem już tylko potwierdzamy, że nie jesteśmy robotami.
7️. GOTOWE! Głos zostaje dodany.

na plakacie przedstawiona jest instrukcja głosowania na platana miłości w plebiscycie na drzewo roku 2024

UWAGA! Z jednego adres e-mail można oddać tylko jeden głos w całym głosowaniu.

Legendy o Marysieńce i Platanie Miłości

W Targoszynie krąży legenda o Marysieńce, dobrym duchu tutejszego pałacu, który ukazuje się na mgnienie oka, by wesprzeć mieszkańców, gdy jest im ciężko, oraz czuwać nad pałacem i parkiem. Od imienia postaci z legendy wzięła nazwę Fundacja Marysieńka.
Legenda jest przekazywana z ust do ust, a postać 20-letniej Polki, Marysieńki, jest w niej powiązana z Czerwonym Baronem, słynnym niemieckim lotnikiem z czasów II wojny światowej. Podobnie jak Manfred von Richthofen, Marysieńka jest też bohaterką komiksu, który zawiera pięć pierwszych odcinków serii „Przygody Marysieńki”, publikowanej na blogu fundacji.
W jednym z odcinków Marysieńka opowiada historię platana. Miał on zastąpić pierścionek zaręczynowy, który niejaki Caspar z sąsiedniego Niedaszowa podarował Annie, córce kowala z Targoszyna. Jej ojciec był przeciwny związkowi, jednak miłość młodych, ich odwaga w obronie uczucia oraz twarde, mimo że zawsze żyła w cieniu męża, stanowisko żony kowala, zmiękczyły jego serce i zgodził się wydać córkę za Caspara.

drzewo platan miłości w parku w Targoszynie

Zabytkowe drzewo w zabytkowym parku

Platan jest częścią i prawdziwą ozdobą zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Targoszynie (gmina Mściwojów), którym od 2020 roku opiekuje się Fundacja Marysieńka.
Park to dzieło znanego niemieckiego architekta krajobrazu Eduarda Petzolda (ur. 1815-1891), który jest autorem 174 projektów ogrodów, parków, skwerów i promenad na terenie obecnych Niemiec, Polski, Czech, Holandii, Austrii, Bułgarii i Turcji. Wśród jego dzieł, oprócz parku w Targoszynie, który został osnuty wokół rosnącego tam już platana, jest także m.in. park krajobrazowy w Sarnach.
Mieszkańcy Targoszyna są bardzo związani z parkiem. Jest to miejsce ich spacerów, zabaw dzieci, odpoczynku. Targoszyn jest wsią położoną na Dolnym Śląsku w powiecie jaworskim, którą zamieszkuje niespełna 1000 mieszkańców. Jest to typowa postpeerelowska wieś (w PRL-u w pałacu i zabudowaniach folwarcznych mieścił się Ośrodek Hodowli Zarodowej), położona z dala od głównych dróg, co mocno odbijało się przez lata na jakości życia mieszkańców.
Odkąd Fundacja Marysieńka zaopiekowała się pałacem i parkiem i zaczęto organizować tutaj różne wydarzenia, miejsce to stało się ośrodkiem integracji mieszkańców. Mieszkańcy chętnie uczestniczą w organizowanych przez fundację piknikach i innych integracyjnych spotkaniach.

Platan Miłości jest bardzo lubianym przez nich drzewem nie tylko ze względu na jego wiek i ciekawą historię, ale też dlatego, że jest bardzo fotogeniczny sam w sobie i w dodatku – świetnie prezentują się zdjęcia ludzi w jego konarach.

Materiały: Fundacja Marysieńka
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *