Odkryli kwaterę wojenną, w której chowano żołnierzy

, , , , , ,

Archeolodzy zlokalizowali na naszym terenie kwaterę wojenną, w której chowano żołnierzy niemieckich poległych w walkach na przełomie lutego i kwietnia 1945 r.

„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Te znamienne i historyczne już słowa biskupów polskich skierowane do biskupów niemieckich w 1965 roku legły u podstaw zawiązania dziesięć lat temu Stowarzyszenia POMOST, która od lat prowadzi prace poszukiwawcze oraz sondażowo- ekshumacyjne na terenie naszego kraju.

W dniach 16 kwietnia i 7-8 maja 2024 r. archeolodzy prowadzili prace ekshumacyjne w Pławnej Dolnej, w gminie Lubomierz. Obiektem poszukiwań była kwatera wojenna, w której chowano żołnierzy.

„Na miejscowym cmentarzu parafialnym znajdowała się jednorzędowa kwatera wojenna, w której chowano żołnierzy niemieckich zmarłych lub poległych w dniach od 15 lutego do 30 kwietnia 1945 r.

W 1997 r. w miejscu tym przeprowadzono częściową ekshumację, w trakcie, której odkryto szczątki 20 żołnierzy. Podczas trzydniowych prac zlokalizowaliśmy kolejne pochówki pojedyncze oraz fragmenty odnalezionego dawniej grobu masowego, z którego nie podjęto jednak wszystkich szczątków. Nasze prace doprowadziły także do odkrycia kolejnych pięciu znaków tożsamości” – wskazują archeolodzy ze Stowarzyszenia POMOST.

Archeolodzy zwracają się także z apelem do wszystkich osób posiadających informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej o informowani ich o tym.

„Naszym pracom przyświecają idee pojednania i pamięci historycznej. Po 75 latach od zakończenia II wojny światowej wciąż wiele rodzin czeka na wieści o miejscu spoczynku swoich bliskich” – tłumaczą.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *