Odkrycie historycznej mogiły

, , , ,

W Starej Bystrzycy członkowie stowarzyszenia POMOST przeprowadzili prace badawcze w okolicach Domu Pomocy Społecznej. W efekcie odkopano szczątki 31 żołnierzy niemieckich zmarłych podczas wojny w tamtejszym lazarecie lub w ostatnich dniach II wojny światowej.

Odkrycie to nie było przypadkowe. Opierając się na relacjach starszych mieszkańców Starej Bystrzycy i archiwalnych źródłach, badacze dowiedzieli się o tym, że żołnierze byli pochowani na łące w pobliżu drogi prowadzącej do niewielkiej wsi Pustki. Jeszcze w latach 50-tych XX wieku na tym terenie stało aż 35 krzyży upamiętniających niemieckich żołnierzy.

Jednakże odkryta masowa mogiła zawierała jedynie 31 zestawów szczątków żołnierskich. W długiej jednorzędowej kwaterze spoczywają szczątki żołnierzy, którzy zmarli w okresie 16 marca do 27 kwietnia 1945 roku. W trakcie prac archeologicznych znaleziono na nich ślady ran spowodowanych działaniami wojennymi, a także pozostałości po operacjach medycznych, takich jak amputacje, dreny chirurgiczne i opatrunki. Co więcej, odnaleziono siedem przełamanych nieśmiertelników.

Podczas prac ekshumacyjnych wydobyto także trzy szklane butelki zawierające zrolowane papierowe dokumenty z danymi poległych żołnierzy. Na jednym z tych dokumentów widnieje pieczątka wojskowego lazaretu w Bystrzycy Kłodzkiej, co stanowi niezwykle cenne źródło informacji dla badaczy.

Dalsze prace stowarzyszenia POMOST będą kontynuowane w najbliższym czasie, najprawdopodobniej na przełomie października i listopada.

Fot Fb POMOST

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *