Nowa płyta Filharmonii Sudeckiej z dziełami symfonicznymi Jana Adama Maklakiewicza

, ,

To druga płyta wydana w tym roku przez Filharmonię Sudecką im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu i zarazem druga część jej projektu rozpoczętego w 2021 roku, dotyczącego twórczości Jana Adama Maklakiewicza – wybitnego polskiego kompozytora XX wieku. Płyta „Jan Adam Maklakiewicz Dzieła Symfoniczne #2” ma swoją premierę 24 listopada 2023 r.

Data wydania tego albumu nie jest przypadkowa, 24 listopada jest bowiem dniem urodzin Jana Adama Maklakiewicza, który przyszedł na świat w 1899 roku. Utwory zgromadzone na płycie należą do jego późnej twórczości, obejmującej lata 1930-1947. Są to: „Madonny” – cztery pieśni na sopran i orkiestrę, „Koncert wiolonczelowy”, cztery „Pieśni japońskie” na sopran i orkiestrę oraz „Tango symfoniczne”, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej, sopranistki Joanny Freszel i wiolonczelisty Tomasza Darocha pod dyrekcją Bartosza Żurakowskiego.

„Koncert wiolonczelowy” Jana Adama Maklakiewicza został skomponowany dla wybitnego polskiego wiolonczelisty – Kazimierza Wiłkomirskiego. Tuż po swojej prapremierze utwór ten otrzymał nagrodę państwową, zachwycając zwłaszcza oryginalnym i bogatym instrumentarium. „Jest to absolutnie wyjątkowe dzieło – mówi Tomasz Daroch – ponieważ łączy wiele stylów. Jest pierwiastek impresjonistyczny, jest też dużo polskiego folkloru, a nawet przedwojennej muzyki filmowej. Jest to bardzo ciekawa fuzja różnych stylów a ostatecznie cały koncert prezentuje się niezwykle lirycznie i bardzo romantycznie”.

Joanna Freszel wspominając pracę nad płytą przyznaje: „Miałam przyjemność uczestniczyć w nagraniu pieśni „Madonny”, dziele, które ma tutaj swoją premierę fonograficzną z czego się szalenie cieszę. W moim odczuciu jest to materiał niezwykle wartościowy i nie pojmuję dlaczego „Madonny” dotychczas nie były „odkopane”, a tym bardziej wykonywane”.

Od 24 listopada 2023 r. płyta jest dostępna do odsłuchania i kupienia w cyfrowej wersji w serwisie Bandcamp (https://filharmoniasudecka.bandcamp.com/album/jan-adam-maklakiewicz-dzie-a-symfoniczne-2). Jej fizyczne egzemplarze na nośniku CD trafią do sprzedaży podczas I Festiwalu Bożonarodzeniowego, który odbędzie się w Filharmonii Sudeckiej w dniach 8-17 grudnia 2023 r. Dla wielu melomanów płyta „Jan Adam Maklakiewicz Dzieła Symfoniczne #2” może być ciekawym pomysłem na świąteczny prezent.

Wydanie płyty zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad 2023”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. patronem medialnym płyty jest TVP Kultura.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *