Najciekawsze szopki bożonarodzeniowe w naszym regionie

, , , , ,

W okresie świąt Bożego Narodzenia  w kościołach prezentowane są szopki bożonarodzeniowe, które przyciągają tłumy od XIII wieku. Gdzie warto się wybrać, by zobaczyć te najciekawsze?

Tradycja powstania szopek narodziła się 24 grudnia w 1223 r, a więc dokładnie 800 lat temu! Zapoczątkował ją św. Franciszek z Asyżu, który zorganizował pierwszą na świecie żywą szopkę bożonarodzeniową w Greccio. Grota została wypełniona sianem, gdzie złożono drewnianą figurkę Jezusa, a obok niego stał żywy osioł i wół. Mieszkańcy Greccio odegrali role Świętej Rodziny. W Polsce pierwsze szopki pojawiły się pod koniec XIII wieku, gdy franciszkanie osiedlili się na naszych terenach i do dziś cieszą się dużą popularnością.

Szopki bożonarodzeniowe podziwiać można niemal w każdym kościele. Różnią się one wielkością, pomysłem i wykonaniem. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych naszym zdaniem szopek w regionie.

W cieplickim kościele pw. św. Jana Chrzciciela można podziwiać ponad stuletnią szopkę bożonarodzeniową! Stworzył ją Cirillo dell’Antonio w 1922 roku i stała się ona prototypem dla innych szopek bożonarodzeniowych wykonanych w specjalnym śląskim typie. Cirillo dell’Antonio był wszechstronnym asrtystą oraz cenionym pedagogiem w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach. Jego specjalnością była rzeźba w drewnie. Tworzył również w kamieniu oraz odlewał w żeliwie i brązie. Był autorem szopek, ale także monumentalnych posągów postaci biblijnych.

W Lwówku Śląskim na rynku w narożu ratusza znajdziemy piękną szopkę bożonarodzeniową. Prezentowane są tutaj spore figury postaci biblijnych, a klimat tworzą interesujące iluminacje świetlne oraz grające w tle kolędy. Szopka została zaprojektowana i ufundowana przez Lwówecki Ośrodek Kultury.

fot. Szymon Wrzesiński

Charakterystyczną, ruchomą szopką może pochwalić się Parafia św. Bożego Ciała Franciszkanów w Szklarskiej Porębie. Jest to karkonoska szopka, w której tle widnieją motywy gór oraz budowle pochodzące z naszych terenów. Wykonana została przez tutejszego organistę. Umieszczone tam figury zostały stworzone w polskich i czeskich hutach szkła. Można ją oglądać przed i po mszach świętych, które odbywają się o godz. 8:00 i 17:00 w dni powszednie, natomiast w niedziele o godz. 7:00, 10:00, 11:30, 15:00 i 17:00. W kościołach franciszkańskich do 2 lutego można się modlić przy żłóbku o łaskę odpustu.

fot. fb Franciszkanie Szklarska Poręba

Warto również wybrać się do Wrocławia, gdzie  już od 27 lat oglądać można prawdziwą, żywą szopkę, która znajduje się przy Kościele NMP Matki Pocieszenia przy u. Wittiga. To atrakcja szczególnie dla dzieci, które zobaczyć mogą kozy, owce, kucyka, osiołka i wyjątkowo w tym roku także wielbłądzicę dwugarbną – Tamarę. Szopka dostępna będzie do 7 stycznia. Warto wiedzieć, że wielbłądzica i kucyk wyjadą z Wrocławia już 4 stycznia.

fot. fb wroclaw.pl

Fot. główne fb Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze – Cieplicach.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *