Na Dolnym Śląsku rozpoczęło się Forum Ekonomiczne

, , ,

„Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian” – to hasło przewodnie Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Po raz kolejny trzy dni tego największego wydarzenia gospodarczo-politycznego w naszej części Europy wypełni ponad 470 debat oraz niezliczona liczba spotkań, rozmów i nowych kontaktów biznesowych nawiązywanych przez uczestników.
 

„Cieszę się, że Dolny Śląsk jest miejscem organizacji międzynarodowego Forum Ekonomicznego. Jesteśmy regionem nowoczesnym, gościnnym i otwartym na nowe wyzwania. W kilkuset panelach, ale także podczas debat i spotkań będziemy dyskutować o wyzwaniach, jakie stoją przed Dolnym Śląskiem, Polską i Europą. Forum Ekonomiczne to prestiżowe i niezwykle ważne wydarzenie, promujące Dolny Śląsk” – podkreśla Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Pomysłodawcą i organizatorem Forum Ekonomicznego od początku jego istnienia jest fundacja Instytut Studiów Wschodnich, z którym współpracują samorządy, a głównym partnerem jest Województwo Dolnośląskie. Jak każdego roku wśród najważniejszych tematów poruszanych podczas wydarzenia znajdą się główne wyzwania gospodarcze i geopolityczne współczesnego świata. Nie zabraknie zatem tematów związanych z przyszłością Europy, rozwojem gospodarczym, technologiami i innowacjami. Organizatorzy spodziewają się kolejnych rekordów frekwencji, w imprezie ma uczestniczyć ponad 5 tysięcy osób.

„Wydarzenia ostatnich lat, takie jak pandemia i wojna za naszą wschodnią granicą spowodowały, że architektura bezpieczeństwa którą znaliśmy załamała się. Musimy zmienić nasze myślenie o przyszłości. Jesteśmy też świadkami rewolucji w obszarze cyberprzestrzeni. Internet to był zaledwie pierwszy krok, dziś mówimy o sztucznej inteligencji, o tym w jakich miejscach zastąpi ona człowieka i jakie będą tego konsekwencje. Z tych powodów będziemy tu świadkami bardzo interesujących debat” – dodaje Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego

„Forum Ekonomiczne to wyjątkowe na skalę europejską miejsce debat i spotkań przedstawicieli świata polityki, biznesu i nauki. To duże wyróżnienie dla Dolnego Śląska, że kolejny raz możemy być gospodarzami tak prestiżowego wydarzenia” – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Przez trzy dekady swojego istnienia Forum Ekonomiczne stało się ważną platformą wymiany poglądów i kształtowania opinii oraz miejscem spotkań liderów politycznych, biznesowych, czy przedstawicieli świata nauki i kultury. Podczas konferencji podejmowane są tematy trudne, ale niezwykle ważne dla rozwoju Europy.

„Forum Ekonomiczne w Karpaczu to impreza dużej rangi i najważniejsze tego rodzaju wydarzenie w naszym kraju. Cieszymy się, że jako Dolny Śląsk możemy być współorganizatorem Forum. Jest to dla nas duże wyróżnienie, ale również zobowiązanie – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko. – Wyróżnienie – bo dzięki temu możliwa jest szeroka promocja naszego regionu na całym świecie, a zobowiązanie – bo jest to wydarzenie niezwykle wymagające pod kątem organizacyjnym. Wierzę jednak, że nadchodząca edycja będzie sukcesem, tak jak poprzednia” – dodaje.

Wśród tegorocznych gości Forum znaleźli się przedstawiciele rządu, m.in. Waldemar Buda – Minister Rozwoju i Technologii, Grzegorz Puda – Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Janusz Cieszyński – Minister Cyfryzacji, Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Bogdan Borusewicz i Michał Kamiński – Wicemarszałkowie Senatu, rektorzy uczelni wyższych i szerokie grono samorządowców.

„ Forum jak każdego roku gromadzi grono polityków, samorządowców, ale także partnerów społecznych i organizacji samorządowych. To niezwykle ważne bo dzięki temu mamy możliwość spotkać się i dyskutować o wielu ważnych zagadnieniach dotyczących mieszkańców regionu, których reprezentujemy” – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

W Forum Ekonomicznym tradycyjnie weźmie także udział liczne grono gości z zagranicy.  Udział zapowiedzieli m.in. Catherine Trautmann – europejska koordynator ds. korytarza TEN-T Morze Północne–Bałtyk w Komisji Europejskiej, prezes Portugalskiej Agencji Kosmicznej Ricardo Conde oraz Halyna Yanchenko – deputowana Rady Najwyższej Ukrainy. Wśród gości znajdzie się także kilku ekspertów wojskowych, a wśród nich gen. Robert Spalding – ekspert ds. relacji USA–Chiny i szef sztabu generalnego włoskiej armii w latach 2008–2011 Vincenzo Camporini. Ich udział oznacza, że istotne miejsce wśród debat zajmą tematy związane z aktualnymi wyzwaniami geopolitycznymi, w tym z wojną w Ukrainie i jej konsekwencji dla bezpieczeństwa i kondycji gospodarki w Europie.

„Spotkanie na Forum Ekonomicznym to dobra okazja, aby w gronie znamienitych gości wymienić się spostrzeżeniami i zastanowić nad reakcją w obliczu zagrożenia. Hasło tegorocznej edycji jest nieco przewrotne. Współczesna Europa pokazuje swoją dynamiczną naturę i zobaczymy, czy uda jej się zachować swoje wartości w zderzeniu z obecną sytuacją geopolityczną. Zmiany, które dzieją się dziś na naszych oczach, mogą znacząco wpłynąć na fundamenty europejskiej kultury i tożsamości” – zauważa Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Podczas Forum jak co roku wręczone zostaną nagrody dla wybitnych postaci ze świata publicznego. Rada Programowa tradycyjnie przyzna wyróżnienia w trzech kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej. Wydarzeniem w Karpaczu tradycyjnie będzie towarzyszył program kulturalny i rekreacyjny, w którym znajdą się koncerty, pokazy filmów, spotkania autorskie oraz prezentacje walorów turystycznych Dolnego Śląska.

„Wierzę, że wrócicie Państwo do Karpacza. Panie Przewodniczący, Panie Marszałku, Panie Prezydencie, dziękuję za zaufanie i bardzo partnerskie podejście do organizacji tego szczególnego wydarzenia, z którego jestem bardzo dumny” – mówi Radosław Jęcek, Burmistrz Karpacza.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *