Medale imienia podkomisarza Andrzeja Struja przyznano 6 jeleniogórskim policjantom

, , ,

Odznaką i towarzyszącą jej nagrodą finansową są wyróżniani funkcjonariusze, którzy często w czasie wolnym od służby podejmują działania w obronie życia, zdrowia i mienia obywateli oraz ci policjanci, którzy podejmą działania zmierzające do ratowania ludzkiego życia z narażeniem własnego zdrowia i życia.

22 września w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie medali im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Tym wyjątkowym odznaczeniem resortowym uhonorowani zostali również jeleniogórscy funkcjonariusze w związku z bohaterskimi postawami, jakimi wykazali się w trakcie służby oraz w czasie wolnym.

Odznaczenia zostały przyznane 83 funkcjonariuszom z całego kraju, w tym 6 policjantom z garnizonu jeleniogórskiej policji. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński odznaczył medalami im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja, mł.asp. Marcina Florkowskiego, sierż. Piotra Sadowskiego, sierż. Bartłomieja Golonkę, post. Rafała Samborowskiego, st. post. Daniela Płoch, post. Daniela Sobocińskiego.

mł. asp. Marcin Florkowski – kierownik Referatu Patrolowo Interwencyjnego KMP w Jeleniej Górze,  wstąpił do Policji w 2013 roku
sierż. Piotr Sadowski – policjant Referatu Patrolowo Interwencyjnego KMP w Jeleniej Górze, wstąpił do Policji w 2021 roku

Funkcjonariusze jako pierwsi, przed przyjazdem straży pożarnej, dotarli na miejsce interwencji, gdzie według zgłoszenia przy krawędzi dachu budynku mieszkalnego miało stać kilkuletnie dziecko. Policjanci, aby dostać się na dach, wykorzystali uchylone skośne okno dachowe w jednym z mieszkań na ostatniej kondygnacji. Dziewczynka stała na gzymsie na krawędzi dachu, była zapłakana i przestraszona, bała się wykonać jakikolwiek ruch. Mł. asp. Marcin Florkowski ryzykując ześlizgnięcie się i upadek z dużej wysokości ostrożnie zbliżył się do dziecka, w taki sposób by go nie wystraszyć, a następnie w odpowiednim momencie chwycił dziecko w bezpieczny sposób. Przy asekuracji post. Piotra Sadkowskiego wraz z małoletnią dziewczynką wrócił do mieszkania przez okno dachowe.

sierż. Bartłomiej Golonka – policjant Referatu Patrolowo Interwencyjnego KMP w Jeleniej Górze,  wstąpił do Policji w 2019 roku
post. Rafał Samborowski – policjant Referatu Patrolowo Interwencyjnego KMP w Jeleniej Górze, wstąpił do Policji w 2022 roku

Jeleniogórscy stróże prawa zostali skierowani na miejsce pożaru, gdzie w płonącym lokalu mieszkalnym znajdowała się kobieta w podeszłym wieku. Policjanci na miejsce zdarzenia dotarli przed strażą pożarną. Podjęli następnie decyzję o siłowym wejściu do mieszkania, z którego wydobywał się gęsty dym. Po wyważeniu drzwi, zauważyli leżącą na podłodze kobietę, która nie była w stanie poruszać się o własnych siłach. Pomimo silnego zadymienia i wysokiej temperatury, z narażeniem własnego życia i zdrowia, nie zważając, iż pożar rozprzestrzeniał się po mieszkaniu, a gęsty dym uniemożliwiał oddychanie, mundurowi wynieśli pokrzywdzoną z mieszkania. Następnie przetransportowali ją w bezpieczne miejsce, monitorując jej funkcje życiowe do przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego.

post. Daniel Płoch – policjant Komisariatu Policji w Karpaczu, wstąpił do Policji w 2021 roku
post. Daniel Sobociński – policjant Komisariatu Policji w Karpaczu, wstąpił do Policji w 2021 roku

Jeleniogórscy mundurowi interweniowali na miejscu pożaru czterokondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Do działań ratowniczych policjanci przystąpili wspólnie z funkcjonariuszami Straży Pożarnej. W budynku występowało bardzo duże zadymienie utrudniające oddychanie oraz mocno ograniczona była widoczność. Pomimo ciężkich warunków, funkcjonariusze po uzyskaniu informacji, iż w płonącym budynku znajdują się jeszcze ludzie, udali się niezwłocznie do środka celem ewakuowania znajdujących się w nim osób. W mieszkaniu na drugiej kondygnacjach ujawnili 10 osób w stanie bardzo silnego upojenia alkoholowego, które nie reagowały na wezwania, a wręcz stawiały opór przy udzielaniu pomocy. Z uwagi na szybkie rozprzestrzenianie się pożaru wszystkie osoby zostały siłowo wyprowadzone z płonącego budynku. Dodatkowo w trakcie sprawdzania kolejnych pomieszczeń, mundurowi ewakuowali z pierwszego piętra niepełnosprawną kobietę w podeszłym wieku, która nie była w stanie sama opuścić mieszkania. Z budynku wyprowadzono łącznie 13 osób z 7 mieszkań.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *