Lubań. Autobus wjechał przed nadjeżdżający pociąg

, , ,

Do zderzenia autobusu z pociągiem doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym na ulicy Leśnej w Lubaniu. Kierowca autobusu zignorował znak stop i doprowadził w ten sposób do kolizji.

Do zderzenia doszło około 8:20 na rogatkach Lubania w ciągu drogi wojewódzkiej 393. Wszystko wskazuje na to, że kierowca autobusu jadącego w stronę Leśnej zignorował znak stop przed niestrzeżonym przejazdem kolejowym i co gorsza zbliżający się do przejazdu pociąg towarowy. Na szczęście w autobusie nie było pasażerów.

Na tej linii pociągi towarowe obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h nie jest więc możliwe, że kierowca nie widział zbliżającego się do przejazdu pociągu towarowego. Mimo to zdecydował się wjechać przed nadjeżdżającą lokomotywę, by nie czekać na przejeździe, aż skład przejedzie w kierunku Leśnej.

Niestety źle oszacował odległości i przedłużony autobus nie zdążył zjechać z przejazdu przed lokomotywą. Ta uderzyła zderzakiem w tył pojazdu, rozrywając ramę i kolektor ssący.

Co ciekawe, maszynista zatrzymał ważący setki ton skład jeszcze na przejeździe kolejowym, a kierowca autobusu potrzebował na to około 50 metrów. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jest świadek, który widział jak w momencie zderzenia kierowca rozmawiał przez telefon komórkowy.

Maszynista z którym udało się nam porozmawiać twierdzi, że to nie pierwszy raz, gdy kierowcy autobusów na tej linii kolejowej wjeżdżają na przejazdy kolejowe przed jadące składy. Na drodze 393 między Lubaniem a Leśną jest siedem przejazdów i kierowcy autobusów nie chcąc czekać, aż skład przejedzie z prędkością 20 km/h, łamią przepisy nawet gdy wiozą pasażerów.

Wezwana na miejsce policja przebadała uczestników zdarzenia na zwartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wszystkie badania dały wynik negatywny.

Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja. Dla kierowcy autobusu zakończyło się wnioskiem do sądu o ukaranie oraz zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące. – usłyszeliśmy od asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń, oficer prasowej KPP w Lubaniu.

Mimo że skład towarowy zjechał z przejazdu o godzinie 10., droga wojewódzka 393 w miejscu zdarzenia wciąż pozostawała zamknięta.

źródło:eluban.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *