Książnica Karkonoska zaprasza na spotkanie autorskie

, , ,

Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska zaprasza na spotkanie autorskie z Rafałem Skąpskim.

Spotkanie odbędzie się 5 października 2023 r. o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej (III p.), przy ulicy Bankowa 27.

Rafał Skąpski to związany z Jelenią Górą i Cieplicami wieloletni wydawca. Przez 10 lat kierował Państwowym Instytutem Wydawniczym, był wiceprezesem Polskiego Radia (1998-2001) i wiceministrem kultury (2001-2004). W latach 2013-2022 był prezesem spółki Targi Książki organizującej Warszawskie i Śląskie Targi Książki. Od roku 2005 jest prezesem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Sekretarz Rady Stowarzyszenia ZAiKS. Od ponad 10 lat uprawia publicystykę na tematy kultury, w tym książek, historii, genealogii i bieżącej polityki. Jest stałym felietonistą pisma „Stolica”, jego publikacje ukazywały się m.in. w „Twórczości”, „Zdaniu”, „Sądeczaninie”, „Krakowie” i „Przeglądzie”. Autor scenariuszy do czterech trzech słuchowisk Teatru Polskiego Radia.

Dzięki opracowaniu wspomnień swojej babci, Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej (1881-1961), miał niepowtarzalną okazję poznać ją bliżej…

„Matkę mego Ojca widziałem nie więcej niż dwa, trzy razy w życiu. Miałem wówczas lat kilka, Babcia odpowiednio więcej… Była więc osobą mało mi znaną i emocjonalnie dość odległą; tak poukładały się rodzinne losy. Ale wszystko się odmieniło, gdy okazało się, iż w zasadzie bez większego trudu potrafię odczytać dość specyficzny, zawiły charakter Jej pisma. A było co czytać i przepisywać; pozostawiła dwadzieścia jeden stukartkowych zeszytów zapisanych gęsto, trudno czytelnym pismem. Wspomnień obejmujących osiemdziesiąt lat życia, niemal dzień po dniu notowanych. Przepisując rękopis poznawałem nieznaną mi wcześniej Babcię, lepiej niż gdybym spędził z nią dzieciństwo.”

Kim była Zofia z Odrowąż-Pieniążków Skąpska? Jak wyglądała praca z rękopisami? Jakie związki miała Zofia Skąpska oraz jej wnuk z Jelenią Górą i Cieplicami? Dowiecie się Państwo podczas spotkania z Rafałem Skąpskim.

Przy okazji wydarzenia możliwy będzie zakup wszystkich trzech tomów „Wspomnień…” oraz zdobycie autografu autora opracowania.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *