Krajoznawczy Kalejdoskop Kolekcjonerski w 6 Odsłonach

, , , , , ,

W Książnicy Karkonoskiej 3 kwietnia o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy “Krajoznawczy Kalejdoskop Kolekcjonerski w 6 odsłonach”, na której zaprezentują się regionalni kolekcjonerzy ze swoimi nietuzinkowymi zbiorami.

ANDRZEJ GAWŁOWSKI

Dziadki do orzechów

Na wystawie prezentuję kilkanaście dziadków z trzech grup: udarowe, dźwigniowe i śrubowe. Najstarszy z nich ma ponad 200 lat. Są tu dziadki z różnych stron świata – z dalekiej Mongolii, Emiratów Arabskich, USA, Chin, Rosji, Niemiec Szwajcarii i Polski.
Po raz pierwszy nazwano je dziadkami do orzechów w XVIII-w. w „Encyklopedii powszechnej”.
W wielu językach można przetłumaczyć ich nazwę, jako zgniatacz do orzechów.
W Polsce przyjęła się nazwa dziadek do orzechów, lecz nikt nie zna jej pochodzenia;
odnosi się do wyglądu przyrządu, a nie jego funkcji.

IVO ŁABOREWICZ

Archiwalne kubki

Prezentowany zbiór powstał już w XXI wieku w wyniku mojej działalności jako kierownika Archiwum Państwowego Oddział w Jeleniej Górze. Otrzymywałem je przy różnego rodzaju uroczystościach i spotkaniach zawodowych, jako pamiątkę lub gadżet reklamowy.
Większość z nich to naczynia reklamowe różnych urzędów (w tym archiwów) oraz instytucji, które za pomocą tych przedmiotów pragnęły utrwalić się w świadomości społeczeństwa.
Kubek – według klasycznej definicji: naczynie służące do picia napojów, najczęściej ceramiczne. Wykorzystywany przez człowieka od stuleci, często bogato zdobiony.

DANUTA SKIERŚ

Dzwoneczki

Moją pasją jest odkrywanie dla mnie nowych miejsc w Polsce i nie tylko. Kościoły, pałace, zamki, muzea, miasta, wioski, góry itp… dlatego też dzwoneczki stały się pamiątką z miejsc,
w których byłam.
Obecnie kolekcja liczy sobie ponad 300 sztuk dzwoneczków, a dzięki mojej niestrudzonej chęci do wędrówek kolekcja cały czas się powiększa.

JANUSZ TURAKIEWICZ

Dobre, bo karkonoskie
Kolekcja stanowi zbiór artefaktów kojarzących się pozytywnie z tym regionem, niezależnie od istniejących w przeszłości i obecnie granic. Znajdują się w niej przedmioty symbolizujące powstające tu produkty i usługi (Karkonoska Marka Lokalna „Skarby Ducha Gór”) jak i wydarzenia, także takie, w które zaangażowany był jej autor. Kolekcja ma charakter otwarty, przenika się ze zbiorami „Polskie wody mineralne i stołowe”, „Ceramika turystyczna” oraz innymi „Kolekcjami nieoczywistymi”.

Dobre, bo dolnośląskie
Kolekcja stanowi zbiór artefaktów kojarzących się pozytywnie z tym regionem. Znajdują się w niej zarówno Flaga i Herb Województwa Dolnośląskiego, jak i przedmioty symbolizujące specyficzne usługi (Koleje Dolnośląskie, Bank Zachodni, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), powstające tu produkty (wody mineralne, trunki, przetwory spożywcze) czy wydarzenia. Kolekcja ma charakter otwarty, jest uzupełniana o eksponaty zarówno historyczne jak i powstające współcześnie.

RYSZARD ZWIERZYNA

Układanki

Zbiór prezentuje odznaki zdobywane w czasie imprez turystycznych, które po zaliczeniu wszystkich etapów, bądź po spełnieniu wymogów regulaminowych stanowią zamkniętą całość. W przypadku imprez wieloetapowych są to zazwyczaj pojedyncze odznaki (imprezy PTT Radom), natomiast odznaki zdobywane na podstawie wymogów regulaminowych mogą mieć jeszcze różne stopnie (np. Odznaka Krajoznawcza „Polska” występuje w stopniu popularnym, brązowym, srebrnym, złotym i diamentowym).

JANUSZ MILEWSKI

Na przezroczystej stopie
Zbiór prezentuje wytwory hut szklanych z Dolnego Śląska (Stronie Śląskie i Polanica-Zdrój)
– świeczniki, wazony, kieliszki, szklanki zaprojektowane przez znanych polskich projektantów: Zbigniew Horbowy, Czesław Zuber, Kazimierz Krawczyk, Lucyna Pijaczewska, Wszewłod Sarnecki;
i wykonane przez polskich hutników w latach 60. i 70. XX wieku.
Prezentowane przedmioty należą do kategorii sztuki użytkowej polskiego new look (nowy styl)
i charakteryzują się przezroczystą, wysoką stopą. Wykonane ręcznie o wysokiej klasie estetycznej
i materiałowej.

Papierowe klucze

Prezentowane „klucze” to papierowe bilety wstępu, otwierające wejście do niezwykłych miejsc na turystycznej trasie – zabytków, muzeów, parków narodowych, obiektów ochrony środowiska, galerii artystycznych czy domów sławnych ludzi. W tych miejscach są przechowywane i chronione najcenniejsze przedmioty polskiej kultury i jej tożsamości oraz artefakty związane ze sławnymi i znaczącymi Polakami, a także najcenniejsze obiekty przyrody ożywionej i nieożywionej.
Papierowe klucze bardzo często są ozdobne, kolorowe, zawierają elementy związane z obiektem, świetnie go popularyzując. Są często jedyną pamiątką materialną po odwiedzinach tych niezwykłych miejsc.

Spotkani w trasie
Inspiracją do utworzenia tego zbioru było wydanie przez Pocztę Polską znaków pocztowych (znaczków, bloków, arkusików, całostek i okolicznościowych datowników pocztowych) z wizerunkami znanych Polaków i ich dzieł za ich życia. Listy opłacone takimi znakami pocztowymi pochodziły z codziennego obiegu pocztowego. Następnie zostały wysłane do ich bohaterów z prośbą o ich podpisanie.
Swoje autografy złożyli politycy i wojskowi, malarze graficy, rzeźbiarze, pisarze i poeci oraz sportowcy. Wiele listów zostało przez nich zilustrowanych, co w zdecydowany sposób podniosło ich wartość, nie tylko materialną. Autor kolekcji poznał wielu bohaterów osobiście podczas swoich turystycznych wędrówek. Należeli do nich m.in. Jerzy Kukuczka, Czesław Słania, Andrzej Heidrich, Piotr Zaremba czy Bohdan Butenko.

Wystawa potrwa do 31 maja 2024 r.

Na wernisaż zapraszają Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej, Książnica Karkonoska oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze „Oddział Sudety Zachodnie”.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Box3 baner duży - prostokąt