Kolejne dworce kolejowe do remontu. Na liście Lubań i dworce w regionie

, , , ,

Polskie Koleje Państwowe planują wyremontować 150 dworców, wśród nich znalazł się lubański dworzec. Prace mają się zakończyć do 2030 r.

To już druga edycja Programu Inwestycji Dworcowych (pierwsza obejmowała lata 2016-2023). W tym czasie – jak podała spółka – zostało zmodernizowanych lub wybudowanych prawie 200 obiektów, co kosztowało ponad 3,1 mld zł brutto. Nie wiadomo jednak, jak dużą część tej kwoty stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. W komunikacie zabrakło tej informacji.

W trakcie drugiej edycji programu, która obejmuje lata 2024-2030, PKP chce wyremontować 150 dworców, co będzie kosztowało około 4,4 mld zł brutto. Tyle ich znalazło się na liście podstawowej. Oprócz niej jest jeszcze lista rezerwowa, na której jest 301 obiektów.

Dla mieszkańców powiatu lubańskiego najważniejszy jest fakt, że na liście podstawowej znalazł się budynek dworca kolejowego w Lubaniu.

„Główne założenia naszego programu to dostępność dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się, nowoczesność oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa (…) Działania te pozwolą zacierać historyczne dysproporcje w infrastrukturze kolejowej pomiędzy regionami” – powiedział cytowany przez serwis pkp.pl Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

O tym, że przyszedł już czas na remont dworca w Lubaniu mówił w ubiegłym roku redakcji eLuban.pl Tadeusz Szulc, dyrektor Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. We Wrocławiu.

„Zmodernizowany jest Zgorzelec, zmodernizowany jest Węgliniec, zmodernizowany jest Bolesławiec, myślę, że czas na Lubań. Będziemy zabiegać, aby ten dworzec też zmodernizować. To też dworzec na stacji węzłowej, na którym łączą się różne kierunki jazdy, różne miejscowości i na pewno będziemy o to zabiegać. Szanse na remont są duże, bo Lubań znajduje się na liście PID-owskiej, więc tylko dzisiaj musimy zabiegać żeby jak najszybciej się tam znalazł. Tylko to jest do roku 2027, w związku z tym będziemy zabiegać żeby znalazł się tam jak najszybciej. Współpraca z samorządem jest idealna. Burmistrzowie Lubania byli u nas, rozmawialiśmy na ten temat, gwarantują zagospodarowanie tego dworca także nie boimy się, że nie zostanie zagospodarowany. Myślę, że coś z tego wyjdzie, oby jak najszybciej”.

Zagospodarowanie dworca przez lubański samorząd polegać ma na przeniesieniu tam kilku jednostek. W tej chwili mówi się o przeniesieniu do wyremontowanego budynku dworca: Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz siedziby lubańskiej Straży Miejskiej.

Poniżej lista wszystkich dworców objętych programem:

źródło materiału: eluban.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *