Jesienna wyprawa w Góry Sokole

, , , , , , , , ,

Rudawski Park Krajobrazowy obejmuje obszar o powierzchni zaledwie 157,05 km2, co czyni go jednym z mniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Pomimo skromnych rozmiarów, zachwyca bogactwem atrakcji i interesujących miejsc do zwiedzania. Malownicze skałki do wspinaczki, znakomite punkty widokowe, historyczne kamieniołomy, ruiny zamków, schroniska, a nawet kolorowe jeziorka – to tylko część tego, co można tu zobaczyć.

Istnieje wiele powodów, aby zaplanować właśnie tutaj weekendową wyprawę. Dzisiaj skoncentrujemy się na dwóch miejscach szczególnie znanych szerszej publiczności: Sokoliku i Krzyżnej Górze, które składają się na niewielki masyw górski nazywany Górami Sokolimi. Obydwa miejsca znajdują się blisko siebie, a podróżując samochodem, proponujemy pozostawienie go na parkingu przy Przełęczy Karpnickiej. Poza sezonem parkowanie jest bezpłatne, natomiast w sezonie obowiązuje opłata w wysokości 15 zł.

Na Sokolik dotrzeć można najpierw szlakiem zielonym, który zaprowadzi nas wprost do Schroniska Szwajcarka, a następnie czerwonym – który zaś będzie nam towarzyszył już na sam szczyt platformy widokowej. Ta trasa zajmuje około 45 minut. Alternatywnie można wybrać drogę pożarową, omijając Schronisko Szwajcarka i podążając prosto leśną drogą. Następnie, na pierwszym lub drugim skrzyżowaniu, skręcamy w lewo, co doprowadzi nas do czerwonego szlaku. Ta ścieżka umożliwia szybki spacer w ciągu 20 minut lub spokojną wędrówkę w około 30 minut. Ostatnia faza wspinaczki po serpentynach może być wymagająca, ale nagroda to imponujący widok na Karkonosze, Góry Izerskie i Kaczawskie. Na dole widać malowniczą miejscowość Trzcińsko. Platforma widokowa na Sokoliku jest szczególnie popularna wśród fotografów, uwieczniających mgliste poranki wiosną i kolorową jesienią.

Po odpoczynku na Sokoliku, warto kontynuować wędrówkę w kierunku Krzyżnej Góry. Schodzimy w dół w kierunku Husyckich Skał, podążając cały czas czerwonym szlakiem, a następnie skręcamy w prawo na szlak czarny, który prowadzi prosto na Krzyżną Górę. Ta krótka wędrówka zajmuje zaledwie 15 minut, głównie po kamieniach. Na szczycie, wcześniej nazywanym Sokolą Górą, znajduje się imponujący 7-metrowy krzyż ufundowany przez księżną Marię Annę Amalię von Hessen-Homburg, upamiętniający rocznicę urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna. Z Krzyżnej Góry roztacza się imponująca panorama na Karkonoszęe a także na urocze wioski u podnóża, bez problemu dojrzymy Zamek w Karpnikach czy kościół w Łomnicy. Sprawne oko wypatrzy blokowisko na Zabobrzu oraz Górę Szybowcową.

Rudawy Janowickie to bardzo uniwersalne miejsce! Świetnie spędzicie tutaj czas na rodzinnej wędrówce, na rowerze, bieganiu, czy wyprawie z psem. Naprawdę każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *