Filharmonia Sudecka świętuje 45-lecie

, , , ,

Tej jesieni wałbrzyscy melomani mają co świętować. Mija czterdzieści pięć lat od powstania w mieście filharmonii. Z tej okazji Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu zaprasza na dwa, a właściwie trzy, koncerty jubileuszowe, z których jeden zagrany zostanie w Czechach. Obchody czterdziestopięciolecia Filharmonia rozpocznie już w najbliższy piątek, 6 października o godzinie 19:00, I Koncertem Jubileuszowym, który odbędzie się w sali koncertowej przy ul. Słowackiego 4 w Wałbrzychu.

Filharmonia Sudecka, która początkowo nosiła nazwę Filharmonia Wałbrzyska powstała w 1978 r.  z inicjatywy lokalnych władz i środowiska muzycznego. O jej utworzenie poproszono Józefa Wiłkomirskiego, który w bardzo krótkim czasie zdołał pozyskać muzyków i 1 września 1978 r. orkiestra w składzie 69 osób rozpoczęła próby, a już 5 października dała pierwszy koncert w Hradec Králové (w ówczesnej Czechosłowacji). Oficjalna inauguracja Filharmonii w Wałbrzychu odbyła się 24 listopada 1978 r. W nawiązaniu do tej historii, instytucja zaplanowała obchody swojego czterdziestopięciolecia. Rozpoczną się one koncertem przygotowanym we współpracy z Filharmonią Hradec Králové, który zostanie zagrany dwukrotnie – 6 października w Wałbrzychu oraz 8 października w Hradec Králové.

Muzyka łączy ludzi pomimo państwowych czy naturalnych granic, Polaków z Czechami łączą też wspólne góry. Nazwa wałbrzyskiej filharmonii jest więc dobrą wizytówką współpracy transgranicznej. A jej świadectwem ma być I Koncert Jubileuszowy, podczas którego usłyszymy czeską muzykę oraz prawykonanie poematu symfonicznego “Legendae Montium Sudetorum” stworzonego przez polską kompozytorkę, Katarzynę Dziewiątkowską specjalnie dla Filharmonii Sudeckiej.  Wykonanie koncertu będzie również międzynarodowe, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej poprowadzi czeska dyrygentka – Miriam Němcová, a solistą, który zagra “Koncert skrzypcowy a-moll” Antonína Dvořáka będzie Chrystian Danowicz, francusko-argentyński skrzypek o polskich korzeniach.

W czterdziestą piątą rocznicę powstania Filharmonii Sudeckiej odbędzie się II Koncert Jubileuszowy. W sali koncertowej w Wałbrzychu, 25 listopada 2023 r. uroczyście zabrzmią utwory najsłynniejszych polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Z orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej wystąpi Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej, przygotowany przez Małgorzatę Sapiechę-Muzioł oraz soliści: Krzysztof Książek – pianista i Adam Zdunikowski – tenor. Za pulpitem dyrygenckim zobaczymy Maestro Marka Pijarowskiego. Bilety na oba koncerty jubileuszowe, a także na koncert w Hradec Králové, są jeszcze dostępne.

KONCERTY JUBILEUSZOWE FILHARMONII SUDECKIEJ

6.10.2023, piątek, godz. 19:00
I Koncert Jubileuszowy 45 lat Filharmonii Sudeckiej
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Program:
Katarzyna Dziewiątkowska Poemat symfoniczny “Legendae Montium Sudetorum” (prawykonanie)
Antonín Dvořák Koncert skrzypcowy a-moll op. 53
Josef Suk Pohadka op. 16
Wykonawcy:
Miriam Němcová – dyrygent
Christian Danowicz- skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Bilety: 50 / 30 zł, http://www.bilety.filharmoniasudecka.pl

8.10.2023, niedziela, godz. 18:00
I Koncert Jubileuszowy 45 lat Filharmonii Sudeckiej
Hradec Králové, Filharmonia Hradec Králové
Program:
Katarzyna Dziewiątkowska Poemat symfoniczny “Legendae Montium Sudetorum”
Antonín Dvořák Koncert skrzypcowy a-moll op. 53
Josef Suk Pohadka op. 16
Wykonawcy:
Miriam Němcová – dyrygent
Chrystian Danowicz – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Bilety: 250 Kč, http://www.fhk.cz

25.11.2023, sobota, godz. 18:00
II Koncert Jubileuszowy 45 lat Filharmonii Sudeckiej
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Program:
Stanisław Moniuszko Uwertura do opery Halka
Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op.11
Karol Szymanowski Harnasie
Wykonawcy:
Marek Pijarowski – dyrygent
Krzysztof Książek – fortepian
Adam Zdunikowski – tenor
Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej
przygotowanie chóru – Małgorzata Sapiecha-Muzioł
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Bilety: 90 / 60 zł, http://www.bilety.filharmoniasudecka.pl

Więcej informacji: http://www.filharmoniasudecka.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *