Dolnośląskie Spacery Filmowe

, , , ,

Dolnośląskie Spacery Filmowe zapraszają na finał tegorocznej edycji objazdowych pokazów filmowych do Jeleniej Góry! Już 12 listopada w kinie Lot wyświetlony zostanie jedne z największych przebojów polskich kin, czyli „Wejście Smoka” z Brucem Lee.

Choć „Wejście Smoka” z Brucem Lee miało premierę w 1973 roku, polska publiczność zobaczyła go na kinowych ekranach dopiero dziewięć lat później. Film, który w zamyśle PRLowskich władz miał odciągnąć młodzież od polityki w okresie stanu wojennego okazał się jednym z największych frekwencyjnych przebojów w historii. Kolejne seanse wypełniały sale po brzegi, niektórzy widzowie powtarzali seans na kilkunastokrotnie, a ceny wejściówek u „koników” osiągały zawrotne kwoty. Obraz zobaczyło aż 17,267 mln widzów, a taśmy filmowe z kopią filmu były używane aż do ich całkowitego zniszczenia. Dziś wracamy do tego filmu, by podsumować projekt „Dolnośląskich Spacerów Filmowych” i ożywić wspomnienia związane z kinami w Jeleniej Górze. Zapraszamy na projekcję w kinie Lot, połączoną z rozmową z braćmi Bolesławem i Mieczysławem Osipikami oraz animatorem kultury filmowej, Waldemarem Wilkiem.

Film obchodzi w tym roku swoje 50 urodziny, a jego niepohamowana energia będzie punktem wyjścia do rozmowy o najbardziej emocjonujących momentach w historii jeleniogórskich kin. Do debaty o dziejach lokalnych sal projekcyjnych zaprosiliśmy Waldemara Wilka, animatora kultury prowadzącego Dyskusyjny Klub Filmowy Klaps oraz Mieczysława i Bolesława Osipików, rowerowych ambasadorów miasta, ogromnych entuzjastów filmu i kultury kinowej.

Chcemy zainicjować zbiorową wymianę o chwilach równie pamiętnych co polska premiera „Wejścia Smoka”, wyzwaniach jakim stawiały czoła osoby zaangażowane w animację kultury w regionie i specyfice różnych okresów, w których nie tylko zmieniała się technologia ale i funkcja kin jako instytucji publicznych. Jelenia Góra to oczywiście nie tylko kino „Lot”, ale wiele innych ośrodków kinowych takich jak kino „Śnieżka” czy zamknięta przed kilku laty ciepło wspominana „Marysieńka”. Długa lista ośrodków o zróżnicowanej historii czyni z Jeleniej Góry podatny grunt do odnajdywania zapomnianych już opowieści, o tym jak kino dawnej żyło, zmieniało się, a czasami także odchodziło w zapomnienie ustępując miejsca innym potrzebom mieszkańców.

„Wejście Smoka” czyli ostatni z obrazów w karierze największej z legend kina kopanego – Bruca Lee. Główny bohater decyduje się na udział w turniej sztuk walki w celu demaskacji przestępczej działalności jego organizatora. Sytuacja okazuje się jeszcze bardziej napięta, gdy agent Lee spotyka na wyspie osobę odpowiedzialną za śmierć swojej siostry. Film był przełomem nie tylko w karierze wspomnianej gwiazdy ale i pierwszym filmem kung-fu wyprodukowanym przez duże Hollywoodzkie studio. Jego niezaprzeczalny sukces miał wpływ nie tylko na przemysł filmowy ale i na popularyzacje sztuk walki jako takich.
___
● Co: pokaz „Wejścia Smoka” reż. Robert Clouse + dyskusja
● Goście: Bolesław i Mieczysław Osipik, Waldemar Wilk
● Gdzie: Kino Lot, Pocztowa 11, Jelenia Góra
● Kiedy: 12 listopada, godz.18:00

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *